Extrémy vynikajúco zvládajú ťavy, vo svojom živle sú práve teraz i tulene. Opičky malpy či tučniaky však nemôžu z vykurovaných domčekov vystrčiť ani nos, aby neprechladli. Kapybary si dokonca užívajú výhrevné podložky.
Zimné obdobie patrí v zoo k najnáročnejším. Ošetrovatelia musia každému zo štvornohých či dvojnohých obyvateľov na mieru prispôsobiť životné podmienky. „Pri druhoch, ktoré vyžadujú, aby boli zazimované, potrebujeme vytvoriť vhodný vnútorný priestor. Zazimovať sme museli predovšetkým africké a juhoamerické zvieratá, tie sú citlivé na prechladnutie,“ vysvetľuje zoológ Patrik Pastorek. „Prispôsobili sme im teplotu tak, aby bola pre nich príjemná, na zhruba 20 až 25 °C. Majú k dispozícii aj lokálne výhrevy, napríklad infražiariče alebo vyhrievacie podložky,“ pokračuje.
Zazimované sú plameniaky či kapybary, ale aj tučniaky. „Niektoré zvieratá dostávajú potravu, ktorá je energeticky hodnotnejšia než zvyčajne, teda bohatšia na tuky alebo bielkoviny, alebo im zvýšime kŕmnu dávku,“ uzatvára. A niektoré vyjdú von až na jar s príchodom prvých teplých slnečných lúčov.
Ťavy dvojhrbé: - 25 °C
Extrémne teploty zvládajú vďaka hrubej vlne vynikajúco. Aj na púšti sa vedia vyrovnať s obrovskými výkyvmi.
Tulene obyčajné: - 20 °C
Práve teraz sú vo svojom živle. Chráni ich hrubá vrstva podkožného tuku, ktorý si na jeseň vytvoria prijímaním väčšieho množstva potravy.
Plameniaky: 0 °C
Sú veľmi citlivé na chlad. Z vnútorného výbehu nevychádzajú, keď klesnú teplo ty pod nulu, aby neutrpeli omrzliny nôh.
Malpy hnedé: 10 °C
Momentálne si užívajú vyhrievaný domček s teplotou 20 stupňov. Vonku vydržia, len kým teploty neklesnú v noci pod 10 °C.
Tučniaky jednopáse: 5 °C
Sú zazimované vnútri. Mrazivá a vlhká zima by im mohla spôsobiť dýchacie problémy a omrzliny koncov krídelok.
Kapybary močiarne: 5 °C
Užívajú si vyhrievané podložky. Von napriek kožúškom nesmú, keď nočné teploty klesnú pod 5 °C.
Aké bude počasie
Piatok: -2 až 5 ˚C
Sobota: 0 až 5 ˚C
Nedeľa: -2 až 5 ˚C
Pondelok: -2 až 4 ˚C