To je cieľom návrhu novely zákona o štátnom jazyku z dielne poslancov Ondreja Dostála, Petra Osuského (obaja SaS), Viery Dubačovej a Zuzany Zimenovej (obe nezaradené), o ktorom diskutovalo plénum v závere siedmeho rokovacieho dňa 26. schôdze NR SR.
Opoziční členovia snemovne pripomínajú, že súčasný zákon dovoľuje vysielať české filmy a ďalšie pôvodné české programy bez toho, aby boli dabované alebo titulkované do štátneho jazyka. V právnej norme je však obsiahnutá aj úprava vysielania audiovizuálnych diel určených maloletým do 12 rokov, ktorá je striktnejšia. "Inojazyčné audiovizuálne dielo určené maloletým do 12 rokov šírené vysielaním musí byť povinne dabované do štátneho jazyka. Jedinou výnimkou je vysielanie audiovizuálnych diel určených maloletým do 12 rokov v jazykoch národnostných menšín v rámci inojazyčných televíznych programov alebo iných zložiek televíznej programovej služby," píše sa v zákone.
Podľa autorov novely je tak dôsledkom aktuálneho zákona zákaz vysielania českých rozprávok a ďalších pôvodných audiovizuálnych diel určených deťom do 12 rokov v českom jazyku, hoci čeština je v Slovenskej republike všeobecne zrozumiteľným jazykom nielen pre dospelých, ale aj pre deti. "Kým české filmy pre dospelých a mladých nad 12 rokov je možné v slovenských televíziách vysielať v češtine, české rozprávky pre deti do 12 rokov musia byť dabované do slovenčiny alebo musia byť prezentované ako diela určené pre divákov nad 12 rokov," upozorňuje štvorica predkladateľov. Za porušenie tejto povinnosti hrozia televíziám pokuty od 99 do 1 659 eur.
Poslanci považujú stav, ktorý pod hrozbou pokút zakazuje vysielať v slovenských televíziách české rozprávky v pôvodnom znení, za nesprávny a vecne neodôvodnený žiadnym skutočným verejným záujmom. Preto navrhujú upraviť zákon o štátnom jazyku obdobným spôsobom, akým boli v roku 2015 upravené príslušné ustanovenia zákona o audiovízii, a umožniť vysielanie pôvodných českých rozprávok v českom jazyku.
Aktuálna 26. schôdza sa preruší, v piatok ráno príde na rad mimoriadne zasadnutie pléna. To svojimi podpismi iniciovali opozičné strany OĽaNO, SaS a Sme rodina, ktoré chcú hovoriť o modernizácii slovenskej armády.