Parádny program dokázali Kórejčania dokonale utajiť do poslednej chvíle. Pripomenul bohatú, pre nás stále exotickú kórejskú kultúru. Odštartoval úderom najstaršieho kórejského zvonu Mieru a pokoja, ktorý váži 750 kg a je vyrobený z bronzu. Ceremoniálom sprevádzalo päť detí, predstavujúcich päť elementov, oblečených vo farbách olympijských kruhov, v spoločnosti obrovského snežného tigra, ktorý je aj maskotom ZOH.
Abeceda hangul
Divácky najočakávanejší nástup krajín otvorili podľa olympijskej tradície Gréci. Zvyšok krajín nastupoval podľa kórejskej abecedy hangul, pozostávajúcej z 10 samohlások a 14 spoluhlások. Obrovský potlesk zožala spoločná kórejská výprava. Pod jednou vlajkou nastúpili dve krajiny, ktoré sú vo vojnovom stave, na otváracom ceremoniáli opäť po OH 2000 v Sydney.
Otužilec v žabkách
Rovnakú dávku potlesku zožali aj zástupcovia tej olympijskej rodiny, ktorá je označovaná ako exoti. Na ploche šantili „Kokosy na snehu“ - jamajskí bobisti, ktorých premiérovo sprevádzajú aj ich ženské kolegyne. Šok všetkým okolo seba, ale aj miliardám divákov spôsobil Pita Taufatofua z polynézskej Tongy, ktorý celkom odignoroval hlboké mínus v dejisku a na plochu nastúpil tak ako pred dvoma rokmi v Riu de Janeiro - odetý v rohoži a obutý v žabkách.
Kruhy z dronov
Organizátori až do poslednej chvíle nechceli prezradiť, ako vytvoria symbolické olympijské kruhy. Napokon prekvapili celý svet, keď päť vzájomne prepojených kruhov vytvorilo 1 218 dronov, ktoré sa vznášali nad olympijskou zjazdovkou.
Vzhľadom na avizované veľké mrazy bol program skrátený na prijateľné dve a štvrť hodiny.
Piata krajina
Kórejská republika sa stala po Francúzsku, Nemecku, Taliansku a Japonsku piatou krajinou v histórii, ktorá usporiadala štyri najvýznamnejšie športové akcie - olympijské hry, zimné olympijské hry, MS vo futbale a MS v atletike. Zároveň je ôsmou krajinou, ktorá usporiadala letné i zimné olympijské hry. Letné hostila v Soule v roku 1988.
Vlajkonosiči Slovenska:
Lillehammer 1994: Peter Šťastný (hokej)
Nagano 1998: Ivan Bátory (beh na lyžiach)
Salt Lake City 2002: Róbert Petrovický (hokej)
Turín 2006: Walter Marx ml. (sánkovanie)
Vancouver 2010: Žigmund Pálffy
Soči 2014: Zdeno Chára
Pjongčang 2018: Veronika Velez-Zuzulová
XXIII. zimné olympijské hry v číslach:
- 9. - 25. februára 2018
- 2 925 športovcov z 92 krajín
- 15 športových odvetví
- 102 disciplín je novým olympijským rekordom na ZOH.
- 13 športovísk v dvoch hlavných oblastiach pre „horské športy“ v stredisku Alpensia a pre halové v pobrežnom Kangnungu.
- 13 mld. USD - predpokladaný rozpočet hier, čo je štyrikrát menej ako stála olympiáda v Soči.
- 56 športovcov je vo výprave Slovenska: 25 hokejistov,10 biatlonistov, 7 alpských lyžiarov, 5 bežcov na lyžiach, 5 sánkarov, 3 krasokorčuliari a 1 snoubordistka.
- 35-tisíc divákov má kapacitu Olympijský štadión v Pjongčangu, ktorý postavili len pre otvárací a záverečný ceremoniál. Už dnes sa vie, že bude zbúraný a na jeho mieste vznikne múzeum a plocha na voľnočasové aktivity.