Líder Kmeťobandu Novému Času prezradil, za čo musel pykať a aké má spomienky na túto etapu života, o ktorej doteraz tušil len málokto. V dnes vychýrenej obci neďaleko Bratislavy Kmeťovci dokonca bývali aj po tom, ako spomienky na časy v polepšovni celkom vybledli.
Igor Kmeťo starší strávil ranú mladosť za múrmi polepšovne, kde sú dnes luxusne zariadené izby pre náročných hostí. Líder Kmeťobandu prežil v nápravnovýchovnom zariadení sedem mesiacov. „Otec o tom ešte nikdy nehovoril, ale myslím, že je to motivácia pre ľudí, ako sa vypracoval a čo dosiahol. Aby mu to rýchlejšie ubiehalo, hrával futbal, ktorý mu doteraz ostal v srdci,“ otvoril trinástu komnatu svojho otca Igor Kmeťo mladší, ktorý v Tomášove prežil veľkú časť svojej mladosti.
Samotný Kmeťo putoval do nápravného zariadenia za blicovanie v škole. „Vtedy sa s vami nikto nekašľal, bola iná doba. Ak mal školák vynechaných viac než 70 hodín, bol automaticky nahlásený na úrad. Mal som aj potýčku s učiteľom,“ odôvodnil svoj „pobyt“ spevák, ktorý si však z tejto životnej lekcie odniesol len to dobré. „Vtedy sa vychovávatelia správali k chovancom slušne. Ale taká lekcia by prospela aj niektorým dnešným sopliakom. Naučil som sa prispôsobiť. Myslel som si, že som majster sveta a pristrihli mi hrebienok,“ hovorí otvorene Kmeťo, ktorý však ťažil z toho, že bol vtedy aktívnym futbalistom.
„Hrával som futbal, turnaje, reprezentoval som školu aj dedinu. Mohol som ísť domov aj dvakrát mesačne. Akurát mi chýbala frajerka, bol som pol roka bez nej,“ dodáva s úsmevom úspešný muzikant, ktorý v kaštieli neskôr aj hrával.
Tomášov mu prirástol k srdcu
Podľa Kmeťových slov nikto z kaštieľa netuší, že tam kedysi strávil mladosť. Tomášov mu však prirástol k srdcu a neďaleko kaštieľa kúpil v roku 1992 dom. „Bývali sme tam sedem rokov,“ dodáva nostalgicky Kmeťo. „Polepšovňa bola v priestoroch kaštieľa až do roku 2009,“ hovorí historik umenia Jozef Lenhart, ktorý sa tiež podieľal na rekonštrukcii kaštieľa. Nezabudnuteľné spomienky má aj Kmeťo mladší. „Nasťahovali sme sa tam, keď som mal pätnásť. Spočiatku to bolo ťažké, ale mal som tam najkrajšiu pubertu,“ prezradil o živote v Tomášove Kmeťov syn.
POLEPŠOVŇA FUNGOVALA 61 ROKOV
Jozef Lenhart, historik umenia:
- Polepšovňa, respektíve Nápravnovýchovný ústav pre túlajúcu, žobrajúcu a nezriadilú mládež bola v priestoroch kaštieľa zriadená v roku 1948 a bola tam až do roku 2009. Pretože po vojne bolo veľa sirôt a polosirôt a tieto deti bolo treba niekde umiestniť. Tomu účelu boli prispôsobené izby s niekoľkými poschodovými posteľami, veľkokapacitné umyvárne, riaditeľňa, triedy, ihriská. Tá nadstavba, ktorá vtedy slúžila ako internátne bývanie, bola neskôr prerobená na apartmány, a päťhviezdičkové hotelové izby v štýle art deco.
VLÁDOL PRÍSNEJŠÍ REŽIM
Pavel Bryndzák, riaditeľ Diagnostického centra v Záhorskej Bystrici:
- V polepšovniach to bolo prísnejšie do rokov 1989 - 1990, najväčšia zmena prišla po roku 2005 s príchodom nového zákona o sociálno-právnej ochrane. Napríklad v sedemdesiatych alebo osemdesiatych rokoch, keď niekto z ústavu ušiel, ostrihali ho dohola, dali mu rovnošatu na odlíšenie od ostatných, zatvárali ich do izolačiek. Zariadenia sú teraz otvorenejšie, je väčšia informovanosť, kontrola. Sme tolerantnejší k rizikovému správaniu detí, nerieši sa to hneď na začiatku. V minulosti bol režim razantnejší, dnešné deti poznajú viac svoje práva ako povinnosti.