Najviac ohrozené sú deti a dôchodcovia. Až 308 slovenských škôl a škôlok dočasne zavrelo svoje brány a vyhlásilo chrípkové prázdniny. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje, že chorobnosť chrípky už presiahla úroveň epidemického prahu vo všetkých krajoch. Za chrípkovú epidémiu môže typ vírusu, na ktorý nie sú ani zaočkovaní Slováci pripravení. Prečo?
Len minulý týždeň lekári nahlásili až 99 792 akútnych respiračných ochorení (ARO), z čoho priebeh ochorenia bol komplikovaný u 2 278 ľudí. Pribúdajúcich pacientov eviduje už 49 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 37 % lekárov pre dospelých. Chorobnosť na ARO v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástla o 8,3 %. Slovákom však dáva poriadne zabrať aj chrípka.
V minulom týždni bolo hlásených takmer 18 855 prípadov, čo v porovnaní s predchádzajúcim týždňom znamená nárast o vyše 15 %. Kým chrípka úraduje najmä v Nitrianskom kraji, najviac akútnych respiračných ochorení trápi Bratislavský kraj. „Celoslovensky zaznamenávame epidemický výskyt ARO a CHPO. Ich aktivita v 6. kalendárnom týždni stúpla vo všetkých vekových skupinách a takmer vo všetkých krajoch Slovenska. Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia je vo všetkých krajoch vysoko nad epidemickým prahom. V chrípkovej sezóne 2017/2018 dominuje vírus chrípky B (75,5 %) nad vírusom chrípky A (24,5 %),“ uviedol hlavný slovenský hygienik Ján Mikas.
Slabé očkovanie
Pred rozšírenou chrípkou nie sú chránení ani zaočkovaní Slováci. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) priznala, že sa jej na túto sezónu nepodarilo vybrať adekvátny kmeň do vakcíny. „V Európe, teda aj na Slovensku, sa momentálne šíri najmä vírus chrípky typu B a akurát tento kmeň nebol zastúpený v trivalentnej vakcíne, ktorá bola odporučená Svetovou zdravotníckou organizáciou. Tá však odporúčala aj štvorvalentnú vakcínu, kde už tento kmeň zastúpený bol,“ vysvetľuje virologička Tatiana Betáková z Virologického ústavu SAV s tým, že v porovnaní s vlaňajškom tento rok počet prípadov chrípky vzrástol.
Podľa jej slov to však neznamená, že by očkovanie bolo celkom zbytočné. „Vírusy typu B boli vždy v sezóne skôr minoritné. Táto sezóna však prekvapila a vyše 70 % pacientov ochorelo práve na chrípku tohto typu. Nespomínam si, že by sa to už niekedy v minulosti stalo. Ľudia proti béčku ešte nemajú dostatok protilátok z predchádzajúcich ochorení. Preto majú výhodu tí zaočkovaní, pretože budú mať aspoň nejaké protilátky,“ dodala virologička Betáková.
Vakcína má zmysel aj podľa internistky Etely Janekovej: „Očkovanie proti chrípke je pre zaočkovaných ľudí účinné napriek tomu, že neobsahuje presne ten kmeň chrípky, ktorý je teraz rozšírený. Kmene sa totiž aj tak kombinujú a zvyčajne neútočí len jeden z nich. Samozrejme, je však nutné nezanedbať prevenciu,“ myslí si internistka Janeková.
Chrípku treba vyležať
Etela Janeková, internistka
Keď človek dostane chrípku, je nutné, aby sa okamžite izoloval, nechodil do školy do práce a nešíril vírus ďalej. Prvé tri dni netreba vyhľadávať lekára, ale zaliezť do postele a chorobu poriadne vyležať. Treba nasadiť symptomatickú liečbu, to znamená zrážať teplotu, liečiť kašeľ... Ak sa po troch dňoch zdravotný stav nemení, alebo sa nebodaj zhoršuje, vtedy už treba navštíviť lekára. Na chrípku sa antibiotiká nenasadzujú. Je však možné, že sa objaví aj bakteriálna infekcia - zahnisajú mandle, pridruží sa zápal pľúc a vtedy sú antibiotiká nevyhnutné.
Nepodceňte prevenciu
- zvýšte príjem vitamínov v prirodzenej podobe
- trávte dostatok času na čerstvom vzduchu
- pravidelne dopĺňajte tekutiny
- vyhýbajte sa uzatvoreným priestorom s veľkým výsky tom ľudí (kiná, divadlá, nákupné centrá)
- navštevujte zdravotnícke zariadenia len v nevyhnutných
prípadoch
Zákaz návštev pacientov
- v nemocnici v Kežmarku
- v nemocnici vo Svidníku
- v nemocnica v Topoľčanoch
- v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave
- na 1 klinike a 1 oddelení Univerzitnej nemocnice v Bratislave