Známa archeologická lokalita sa nachádza pri Luxore na druhom brehu Nílu. Kričiacu múmiu našli neďaleko hrobiek kráľov. Mala viacero zvláštnych znakov. Telo bolo zabalené v ovčej koži, čo naznačovalo, že ho považovali za „nečisté“. A kým králi boli starostlivo zabalzamovaní v bielom plátne, túto múmiu nechali len tak vysušiť v soli.
Naznačovalo to dvojaký prístup – na jednej strane chceli telo ako-tak zachovať, na druhej strane sa k nemu správali ako k vyvrheľovi, ktorý sa niečím previnil. Múmiu označili ako Neznámy muž E a dlho sa predpokladalo, že bol otrávený. Jed sa mal podpísať na jeho posmrtnom výraze.
Najnovší výskum však ukázal, že to nie je pravda. Stopy jedu sa nenašli, ale na krku sú stopy, ktoré naznačujú, že muž bol obesený. Testy DNA tiež ukázali, že je to syn faraóna Ramzesa III. S najväčšou pravdepodobnosťou tak ide o princa Pentawereho, ktorý spolu s faraónovou druhou manželkou, kráľovnou Tiye, zosnovali tzv. Háremový prevrat.
O prípade sa zachovalo len niekoľko papyrusových zvitkov, ktoré naznačujú, že sprisahancov zatkli. O zvyšku prípadu sa možno len domnievať na základe skúmania múmií. Ramzesa III. pravdepodobne brutálne zavraždili, ale jeho vrahov následne obesili.
Ramzes III.
- vládol v rokoch 1186 až 1155 pred Kristom
- následníkom trónu bol jeho syn Amun-her Chepešef
- druhá manželka Tiye však zosnovala prevrat, aby na trón dostala svojho syna Pentawereho
- na prevrate sa podieľalo viacero služobníkov, úradníkov a členov kráľovského dvora
- výskum múmie Ramzesa III. odhalil, že na neho zaútočilo viacero vrahov zo všetkých strán rôznymi zbraňami
- mal podrezané hrdlo a viaceré ďalšie rany, sekerou mu napr. odťali palec na ruke, ktorou sa zrejme bránil
- podľa dochovaných dávnych dokumentov však jeho vrahov pochytali
- všetkých dali popraviť, obesili aj princa Pentawereho a kráľovnú Tiye
- Amun-her Chepešef sa potom ujal vlády ako Ramzes IV.