Neobvyklá inštitúcia so 100.000 šuflíkmi pre milostné odkazy očarila aj britskú stanicu BBC a sa nachádza v pivnici jedného banskoštiavnického múzea, ktoré oslavuje najdlhšiu milostnú báseň na svete.
Báseň Marína o 2910 veršoch napísal v zime 1844 romantický básnik a spisovateľ Andrej Sládkovič. Báseň vyšla o dva roky neskôr. Básnika inšpirovala nešťastná láska Márie Pischlovej, ktorú ale rodičia prinútili vydať sa za bohatého perníkára.
Banská Štiavnica figuruje na prestížnom zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, báseň Marína, sprvu kritizovaná a zavrhovaná, je dnes zase vnímaná ako súčasť národného dedičstva. A archívy lásky sú v pivnici Maríninho domu, kde Mária Pischlová strávila väčšinu svojho života.
Zamilované páry tu môžu "navždy zachovať svoju lásku tak, že tu zanechajú svoje fotografie či milostné listy, prstienky alebo vstupenky do kina zo svojej prvej schôdzky", povedala BBC hovorkyňa expozície Katarína Javorská. "Je to naozaj bezpečné, chránené špeciálnou pečaťou. Len oni môžu vedieť, čo je vo vnútri," vysvetlila.
Súčasťou zážitkové expozície je aj "Laskomer", teda prístroj schopný odvážnym párom zmerať silu ich lásky. Táto technológia je však podľa Javorský "prísne tajná". Pri užití prístroja milenci sa držia za ruky či sa bozkávajú, zatiaľ čo druhou rukou sa drží špeciálneho madla, aby nakoniec dostali verš vystihujúci silu ich vzťahu.
"Naším cieľom je vytvoriť ďalšie Veronu," hovorí Javorská. "Tá je založená na fikcii Rómea a Júlie, zatiaľ čo náš príbeh nešťastnej lásky Sládkoviča a Maríny je skutočný."
Slovenskí žiaci sa teraz učia Marínu v školách a po autorovi básne sa na slovenskom pomenúvajú ulice - a dokonca aj celé mesto, Sládkovičovo, ležiace na západe Slovenska.