V piatok 9. februára im do knižnice prišiel nezvyčajný balík. Bola v ňom staručká kniha, ktorú si v roku 1968 požičala dnes už 87-ročná rodáčka z Bratislavy Hanna Feuerstein. Tá v auguste, keď do Československa vtrhli vojská Varšavskej zmluvy so Sovietskym zväzom na čele, emigrovala do Londýna. So sebou si zobrala aj knihu, ktorú teraz po 50 rokoch do knižnice vrátila.
Balík s hrubou staručkou vedeckou knihou o Indii v angličtine poslala do knižnice Hanna Feuerstein (87). K nej pribalila rukou písaný list. „Posielam knihu, ktorá patrila fondu knižnice, kde som pracovala ako knihovníčka do roku 1968,“ napísala prvé slová Hanna. V liste svojim kolegyniam opísala aj príbeh jej života. V auguste 1968 si zobrala 8-mesačnú neplatenú dovolenku, odišla do Anglicka a odtiaľ sa už nikdy nevrátila.
Hanna si časom v Londýne založila rodinu a na požičanú knihu zabudla. „Pri upratovaní našej knižnice som našla túto publikáciu. Nechcem, aby skončila z neznalosti v nepovolaných rukách,“ vysvetlila s tým, že kniha už v čase požičania bola trochu poškodená, no stále je veľmi vzácna.
Ospravedlnila sa, že vrátenie trvalo tak dlho a na záver listu dodala, že pracovala 20 rokov ako knihovníčka v Londýne. Pracovníčky v knižnici ostali z balíka milo prekvapené. „Málokedy sa stáva, aby sa kniha vrátila po 50 rokoch. Knižnica sa listom pani Feuerstein poďakuje,“ povedala Alena Kovácsová, poverená vedením odboru knižnično-informačných služieb.