Dotyčná žena dostávala zmes hormónov, ktoré laktáciu spustili. Mužské telo je teda fyzicky možné prinútiť na dojčenie a výživa v takom prípade je dostačujúca pre vývoj novorodenca.
Tridsaťročná transsexuálka dojčila dieťa celých šesť týždňov. Dieťa si zaobstarala s partnerkou adopciou. Hoci partnerka bola biologickou ženou, dojčiť dieťa odmietla. Dvojica sa rozhodla požiadať o pomoc lekárov z nemocnice Mount Sinai, ktorí transsexuálnej žene predpísali zmes hormónov, vďaka ktorým sa spustila laktácia. Dieťa potom dojčila šesť týždňov, po ktorých k materskému mlieku začali pridávať umelú výživu.
"Tá transsexuálna žena k nám prišla na kliniku s cieľom nadojčiť adoptované novorodeniatko. Podávaním množstva liekov a pravidelným odsávaním sme u nej boli schopní dosiahnuť dostatočný objem a výživové kvality materského mlieka, takže mohla dojčiť šesť týždňov. Tento prípad dokazuje, že za určitých okolností možno laktáciu u transsexuálnych žien spustiť," uviedla doktorka Tamar Reismanová z New Yorku.
Transsexuálka dostávala ženské pohlavné hormóny a iné hormóny tlmiace produkciu mužských pohlavných hormónov. Ďalšie lieky potom vyvolávali zväčšenie prsných žliaz a laktáciu. Podľa kritikov sa však do mlieka takej ženy dostávajú užívané hormóny, ktoré môžu mať neblahý vplyv na zdravie a vývoj dojčaťa. Napríklad liek spironolakton blokujúci tvorbu mužských pohlavných hormónov zvyšuje riziko rakoviny. A tiež pri lieku domperidon, ktorý zvyšuje produkciu materského mlieka, existuje podozrenie, že škodí dojčeným deťom. Mnohé krajiny sveta jeho užívanie nepovolili.