Toto tvrdenie prekvapilo väčšinu historikov, podľa ktorých koniec studenej vojny nastal pádom Berlínskeho múru v novembri 1989 a rozpadom Sovietskeho zväzu v decembri 1991. Berlusconi však uviedol, že sa tak stalo až v máji 2002 na summite NATO, ktorý taliansky politik hostil neďaleko Ríma. Zúčastnili sa na ňom prezidenti USA a Ruska. "Uspel som (v ukončení studenej vojny), pretože tu v Ríme, na (leteckej základni) Pratica di Mare, som v roku 2002, použijúc všetok svoj talent na upevňovanie priateľských vzťahov, presvedčil Georgea W. Busha a Vladimira Putina, aby ukončili studenú vojnu," vyhlásil 81-ročný Berlusconi.
Dodal, že tento krok sa zavŕšil "podpísaním dohody s NATO, ktorá predchádzala spoluprácu medzi Ruskou federáciou a Severoatlantickou alianciou v mnohých sektoroch, počnúc bojom proti pašovaniu drog a zbraní". Summit sa skončil deklaráciou o rusko-severoatlantických vzťahoch, ktoré poskytli mechanizmy na ďalšie konzultácie a spoluprácu.
Berlusconi, ktorý v rokoch 1994-2011 stál na čele štyroch talianskych vlád, sa často zmieňuje o tom, že za jeho vlády bolo Taliansko medzinárodne rešpektovanejšie než pod vedením stredoľavicových koalícií.
Trojnásobný premiér zaznamenáva politický návrat po tom, ako prekonal niekoľko závažných problémov - obvinenie z daňových podvodov, vylúčenie z parlamentu a operáciu srdca. Napriek tomu, že jeho koalícia má pred voľbami dobré vyhliadky, Berlusconi nebude môcť vzhľadom na svoj trestný záznam vykonávať žiadny politický post. Berlusconi v stredu vyhlásil: "Som ako víno - čím som starší, tým som lepší. Momentálne som perfektný."