Denník The Sun uviedol, že je ním Ján Dymič, podľa zväzkov Ústavu pamäti národa pravým menom Sarkócy (65). Ten istý človek sa pritom v 90. rokoch zaplietol aj do diskreditácie vtedy nepohodlného prezidenta Michala Kováča († 86). Nový Čas sa vybral po stopách agenta.
Sarkócy pod prezývkou Dymič sa do komunistickej tajnej služby dostal v roku 1980. Na Ostrovoch oficiálne vystupoval ako diplomat. Podľa britských médií sa s Corbynom stretol celkovo trikrát, pričom dve stretnutia sa mali udiať priamo na pôde britského parlamentu. Médiá jeho spis dohľadali v českej obdobe Ústavu pamäti národa. Správy zo stretnutí boli písané v slovenčine, Corbyna v nich uvádzali pod kódovým menom COB. „Spis politika opisuje ako muža, ktorý má negatívny vzťah k Spojeným štátom americkým a súčasnej politike konzervatívnej vlády (premiérkou bola vtedy Margaret Thatcherová, pozn. red). Jeho postoj k východnému bloku je pozitívny a podporuje sovietsku mierovú iniciatívu,“ píše The Sun.
Vo svete pritom v tom čase zúrila studená vojna medzi Západom a krajinami pod sovietskym vplyvom. Komunistickí tajní si Corbyna mali vyhľadať, aby zisťovali informácie o ľuďoch, ktorí sú v styku s protikomunistickými službami. Stretnutia sa udiali v rokoch 1986 a 1987. Corbyn stretnutia priznal. Labouristická strana však tvrdí, že Corbyn nemal tušenie, že sa nerozpráva s diplomatom, ale agentom komunistickej tajnej služby. „Tvrdenie, že by Corbyn bol agentom alebo informátorom akejkoľvek tajnej služby, je celkom nepravdivé a ide o smiešne ohováranie,“ napísala v stanovisku najsilnejšia opozičná strana. Tá tiež odmietla, že by Corbyn v tých časoch vyzradil nejaké dôverné informácie.
Kto je agent Dymič?
Ján Sarkócy mal v čase vstupu do ŠtB podľa záznamov Ústavu pamäti národa 26 rokov. Od roku 1984 pôsobil v kontrarozviedke. V čase stretnutí s Corbynom podľa zväzkov naozaj pôsobil v Londýne. Z ŠtB odišiel až po revolúcii v roku 1989 v hodnosti kapitána. No ešte pred odchodom z ŠtB musel Londýn opustiť. Ako v 90. rokoch napísala Národná obroda, britská kontrarozviedka MI 5 uviedla, že medzi československými diplomatmi sú špióni, ako bol Dymič, ktorí vyvíjali spravodajskú činnosť nezlučiteľnú s ich formálnym diplomatickým poslaním. Agenti britskej kontrašpionážnej služby prišli aj na Sarkócyho, ktorého vypovedali z Veľkej Británie ako personu non grata.
O slovo sa prihlásil v roku 1995, keď mal byť súčasťou diskreditačnej kampane vtedajšieho prezidenta Kováča. Dymič sa podľa dobovej tlače prihlásil ako bývalý dlhoročný pracovník československej zahraničnej služby s tým, že má nejaké informácie o Kováčovom pobyte v Londýne v 60. rokoch. Novinári však jeho minulosť odhalili a odmietli s ním ďalej spolupracovať. Kováč v tom čase upadol do nemilosti premiéra Vladimíra Mečiara (75).
Diskreditácia nepohodlného prezidenta mala byť aj dôvodom únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. v auguste 1995 do Rakúska. Nový Čas sa rozhodol Sarkócyho vypátrať. V súčasnosti je už na dôchodku. Pre Nový Čas potvrdil, že sa s Corbynom stretával a vôbec nešlo iba o nezáväzné rozhovory. Predseda labouristov bol jedným z mnohých špičkových politikov od ktorých agenti komunistickej rozviedky získavali informácie.
Tajné - Zo spisu ŠtB
24. 10. v čase od 16.00 do 17.30 hod. som uskutočnil stretnutie s „COB“ v House of Commons s cieľom upevnenia vzájomného poznania a prehĺbenia dôvery. Rozhovor vedený na problematiku národno-oslobodzovacieho hnutia, postojov Británie a USA k situácii na Blízkom a Strednom východe, resp. v Perzskom zálive. Poznatky nebolo možné zužitkovať, boli iba všeobecného charakteru.