V rozhovore pre Nový Čas sa dotkol aj objednávania pacientov na presný čas a podrobne sa venuje aj onkologicky chorej Terezke, ktorá sa stala rukojemníčkou zdravotníckej mašinérie. Drucker tvrdí, že podobným prípadom chce čo najviac zamedziť.
? Elektronické zdravotníctvo ste spustili začiatkom roku, no doteraz sa ozývajú lekári, že nefunguje. Ako je to možné?
- Ja si myslím, že funguje. Po 10 rokoch jeho vývoja niekto čaká zázraky. Zmena pre lekárov je len taká, že si strčia kartu do čítačky a musia podpísať e-recept, ktorý môže pri niektorých systémoch sestra predpripraviť. Keby sme s ním išli von o rok neskôr, mali by rovnaké problémy. V niektorých prípadoch si inštalovali karty sami a nevedia to, hoci majú edukatívne videá či brožúry. Päť percent lekárov tvrdí, že nemá ani počítač, ja sa pýtam: Ako robia výkazy zdravotnej poisťovni, keď tá to ručne vypísané neprijíma. Nebudeme sankcionovať lekárov, ktorí majú napríklad technické alebo logické problémy, ale pri tých, ktorí budú robiť truc podnik, nevidím dôvod, prečo by sme nemali zasiahnuť. Momentálne vyhodnocujeme situáciu. Zo 110-tisíc registračných lekárov a sestier si podalo žiadosť len 80-tisíc a tých 30-tisíc si nepožiadalo o pripojenie do systému. My veríme, že sa nám podarí zachytiť duplicitné vyšetrenia, duplicitne predpísané lieky a ušetrené peniaze pôjdu opäť do ambulantného systému.
? Veľký rozruch vyvolalo zavedenie poplatkov za vyšetrenia na presný čas, ktoré malo byť až vo výške 50 eur.
- Ohradzujem sa proti slovíčku poplatky. Vyberať poplatok tam, kde nie je žiadna pridaná hodnota, čo dostanete navyše u toho doktora? Pre vás je fajn, že ste sa v rámci ordinačných ľudí dostali na určitý čas, ale niekto si to nemôže dovoliť. My sme zrušili všetky poplatky, že ich niekto vyberá v rozpore so zákonom, je druhá vec a treba konať. Ministerstvo kontrolnú funkciu ale nemá. Absolvoval som stretnutia s asi 1 000 lekármi, kde som navrhoval doplnkové ordinačné hodiny, za ktoré oni chceli stovky eur, ináč o to nemali záujem, to som povedal, že je nereálne.Tak sme tento návrh nepredložili. Doplnkové hodiny sú také, že lekár sa sám rozhodne, či sa mu oplatí popoludní alebo večer ordinovať, tam mala byť úhrada. Bol stanovený strop 30 eur. Doplnkové hodiny prejdú revíziou, teraz hľadáme konsenzus, aby táto téma nebola politicky zneužívaná. Máme napríklad pripravený systém, že pre poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne prostredníctvom Call centra alebo aplikáciu bude možné objednať sa k špecialistovi. Nájde mu napríklad neurológa, kde sa dostane na vyšetrenie skôr, aj keď budete musieť cestovať povedzme 20 kilometrov. Plus elektornické objednávanie spúšťame od apríla, ktoré je prepojené s e-zdravotníctvom.
? V posledných dňoch rezonoval príbeh Terezky, ktorá sa stala akosi rukojemníčkou a nemohla sa dostať k liečbe rakoviny. Ako tento príbeh vnímate osobne?
- Pri tých deťoch to cíti človek asi oveľa viac. Nie je to ojedinelý prípad, kedy sa ľudia dožadujú a čakajú na nejaký súhlas od poisťovne, často ide o lieky, ktoré sú tak ekonomicky nákladné, že nemohli prejsť kategorizáciou, lebo sa nepreukázal ich nákladovo-efektívny mechanizmus. Od 1. januára platí nový zákon, ktorým je možné, na základe požiadavky výrobocu, dostať drvivú väčšinu súčasne neuhrádzaných liekov do úhradového mechanizmu, aby neboli ľudia odkázaní na rôzne výnimky. Verím, tomu, že aj prípad Terezky, ktorý poisťovňa sľúbila, že jej mimoriadne nákladnú liečbu uhradí, pomôže k tomu, aby sme do budúcna eliminovali to, že sa ľudia nedostanú k týmto novým inovatívnym liekom.
? Tento prípad mnohí vnímajú ako akúsi obžalobu slovenského zdravotníctva. Ako ste sa v ňom angažovali vy sám?
- Nemožno hovoriť o obžalobe slovenského zdravotníctva. Systém stropov existuje všade na svete. Tu musí byť dobre zvládnutá medicínska časť. Ten liek musí byť pre pacienta určený ako efektívny. Ide nám o to, aby sme zo zdrojov, ktoré máme, obslúžili, čo možno najviac pacientov, čo najefektívnejšie. To, čo sme urobili v zákone je, že ak je liek účinný aj pre malú skupinu ľudí, má šancu sa dnes dostať do kategorizačného zoznamu. Stáva sa, že príde požiadavka, na preplatenie lieku, ktorý nie je ani vhodný na tú diagnózu. Pacienti sa často spoliehajú na to, že keď im niekto povie, že tento liek im pomôže, že len štát to neplatí, tak ten štát je zlý. Je veľa prípadov, kedy nie je schválená liečba, sám sa obraciam na poisťovne, ale preto sa musí zistiť, či táto liečba bude naozaj efektívnejšia a vtedy sa tá výnimka uplatňuje. Zo zákona by nemuseli schváliť ani liek.
? V praxi ste spravili to, aby sa takýmto prípadom predchádzalo?
- Zostane možno už len 7 liekov na výnimky, lebo väčšina liekov sa dostane do štandardne hradenej starostlivosti. Ale opakujem strop je všade vo svete.
? Častou témou v zdravotníctve sú aj mzdy. Ako sa postavíte v budúcnosti k platom sestier a lekárov? Budú sa zvyšovať?
- Platy sa zvyšujú každoročne, mzdy lekárov sa tento rok zvýšili o 65 miliónov eur a v tom ešte nemáme príplatky za nočnú prácu a prácu za sviatky a valorizujú sa každý rok. Toto si lekári už vybojovali.
? Na záver aj pohľad do vášho súkromia. Ste majiteľom viacerých nehnuteľností. Do čoho ste v poslednej dobe investovali? Vysvitlo, že vlastníte aj byt na Floride.
- Ja mám otca v Kanade, ktorý nemôže lietať, preto som sa rozhodol kúpiť túto nehnuteľnosť, je písaná na moju manželku, majetkovo som zdokumentoval, na zmluve chceli mať niekoho, kto tam bude mať otvorený účet, čo ja som nemohol mať, keďže som politicky činná osoba. Mám ešte nejaké ďalšie nehnuteľnosti a opcie a akcie.