Urobila tak v reakcii na protivládne protesty, ktoré si za posledné dva roky vyžiadali v tejto africkej krajine stovky mŕtvych a tisíce zadržaných. K tomuto opatreniu pristúpila deň po rezignácii premiéra Hailemariama Desalegna, informovala agentúra DPA. Etiópska vláda vo vyhlásení, ktoré odvysielala miestna spravodajská stanica Fana Broadcasting Corporate (FBC), uviedla, že situácia "sa dostala do bodu, ktorý nie je možné zvládnuť bežnými mechanizmami na ochranu poriadku."
FBC informovala, že Desalegnova prekvapivá štvrtková rezignácia bola "súčasťou riešenia" krízy. Tento bývalý akademik viedol krajinu od roku 2012, keď zomrel jeho vplyvný predchodca Meles Zenawi. Desalegn pôsobil aj ako šéf etiópskej diplomacie a podpredseda vlády. V roku 2013 ho zvolili za predsedu Africkej únie.
Etiópiu už od konca roka 2015 sužujú demonštrácie za väčšiu občiansku slobodu, ktoré sa začali v nepokojných regiónoch Oromia a Amhara a neskôr sa rozšírili po celej krajine, pričom si vyžiadali stovky mŕtvych a desaťtisíce zatknutých. Parlament preto v októbri 2016 vyhlásil celoštátny výnimočný stav, ktorý trval desať mesiacov a narušil každodenný život v tejto jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík Afriky.
Etiópska vláda je dlhodobo obviňovaná zo zatýkania kritických novinárov a opozičných predstaviteľov. Ľudskoprávne organizácie a opozičné skupiny vyzývajú na ich prepustenie s tým, že boli zadržaní na základe vykonštruovaných obvinení a potrestaní pre svoj odlišný názor na politické dianie.