Získaním titulu sa zaradil do významnej spoločnosti, kde patria aj svetoznámy fyzik Stephen Hawking či spisovateľ Charles Dickens, ako aj diplomat, vynálezca a jeden z vodcov americkej revolúcie Benjamin Franklin.
Ondrej Botek vyštudoval na Katedre sociálnej práce na Trnavskej univerzite, kde patril medzi najmladších odborníkov, ktorí získali titul docent. Dnes na tej istej škole odovzdáva študentom skúsenosti aj zo svojej praxe v Kambodži. Viac ako tri roky pôsobil v rámci projektu kliniky House of Family v hlavnom meste Phnom Penh ako sociálny pracovník a manažér. „Zo začiatku som mal mierne obavy, keďže sme pracovali s deťmi postihnutými HIV/AIDS. Možno dva dni som si dával pozor, ale neskôr som to už neriešil,“ rozpráva pokorne Ondrej, ktorému sociálna práca učarovala.
Ako veľká rodina
„Na klinike sme sa spolu s kolegami venovali práci s kambodžskými deťmi, väčšinou sirotami, žijúcimi s HIV/AIDS. Primárnym cieľom bolo zabezpečiť im najmä liečbu,“ opisuje neľahký osud detí, z ktorých bolo 95 % HIV pozitívnych. „Bolo to ako vo veľkej rodine, starali sme sa o všetko. Učili sme ich alebo sme sa s nimi hrali a usilovali sme sa zabezpečiť im prijateľné životné podmienky. Tieto deti najviac potrebujú lásku, ktorej sme sa im snažili dať čo najviac,“ vraví Ondrej. Najväčšou odmenou bol pre nich úsmev na tvárach detí.
Významné ocenenia
Za zásluhy dostal Ondrej Botek ešte vlani štátne vyznamenanie od vlády Kambodžského kráľovstva za sociálnu prácu s HIV pozitívnymi sirotami. Na osobnej audiencii sa stretol aj s kráľom Kambodže Norodomom Sihamonim. V týchto dňoch prišlo ďalšie ocenenie. Získaním titulu Fellowship of RSA sa zaradil medzi elitu. „Titul je v zahraničí, najmä vo Veľkej Británii, známkou prestíže. Členmi sú významní ľudia z celého sveta. Som hrdý, že môžem patriť medzi nich. Zároveň si, samozrejme, uvedomujem zodpovednosť, ktorá mi týmto prináleží, a síce naďalej prispievať k rozvoju spoločnosti na Slovensku, ako aj v zahraničí a pritiahnuť k štúdiu sociálnej práce čo najviac mladých,“ uzavrel Botek.
Kráľovská spoločnost umenia
Ide o britskú učenú spoločnosť - akadémiu na podporu vied. Noví členovia sú volení doterajšími členmi doživotne. Väčšinou sú to občania Britského spoločenstva. Za meno si píšu skratku FRS.