Dostali sa medzi spolupracovníkov Európskej organizácie pre jadrový výskum. Získali unikátny detektor na meranie kozmického žiarenia, ktorým budú sledovať výskyt doteraz podrobne nepreskúmaných nanočastíc, tzv. miónov, a ich správanie v rôznom počasí.
Mladí fyzici z Gymnázia vo Vranove nad Topľou boli nesmierne prekvapení, keď v rámci výzvy CERN-u uspeli so svojím projektom. Dostali sa tak medzi dvanástku úspešných tímov stredných a vysokých škôl z celého sveta. „Boli sme až v eufórii. Nás, chlapcov a dievčatá z Vranova, vybral práve CERN, ktorý je snom každého mladého fyzika a vedca. A dokonca nám ešte poslali prístroj!“ teší sa tretiak Filip Jozefov (18).
Z prestížnej organizácie dostali detektor kozmického žiarenia, ktorý navrhli a vyrobili špičkoví vedci priamo v CERN-e. Špeciálne zariadenie určili na zachytávanie konkrétnych vesmírnych nanočastíc. „Je to detektor miónov. Sú to malé letiace častice, ktoré dokážu prechádzať cez telesá väčšími vzdialenosťami. Predstavujú produkt kozmického žiarenia zo Slnka alebo inej galaxie. Keď protón dopadá na našu atmosféru, rozrazí sa na iné častice a jednou z nich je mión,“ vysvetľuje mladý fyzik, ktorému napadlo vyrobiť vlastné zariadenie na sledovanie dopadu kozmického žiarenia v závislosti od počasia.