Vďaka Anastasii Kuzminovej (33) sa fanúšikovia tešia zo zlatej a dvoch strieborných medailí, Paulína Fialková (25) k tomu pridala 5. miesto. Z tábora olympijskej víťazky však zazneli informácie o meškajúcich peniazoch zo strany štátu. K stanovisku Daniela Kuzmina (39) sa pridal aj prezident Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko (55).
Tréner a manžel Anastasie Kuzminovej upozornil na meškajúce peniaze pre TOP športovcov. Ďalšie preteky Svetového pohára si podľa neho budú musieť platiť z vlastného. Hoci Ministerstvo školstva tvrdí, že všetky prostriedky uhradilo, podľa biatlonistov to nie je celkom tak...
„Slovenský biatlonový zväz síce prijal prostriedky včas, ale len ako príspevok pre uznaný šport vypočítaný podľa vzorca, ktorý vychádza zo zákona o športe. Posiela ho v štyroch splátkach do roka,“ povedal pre Nový Čas Tomáš Fusko. Zároveň priznal, že aj vďaka tomu SZB nie je momentálne úplne bez peňazí - problém je v tom, že zaslaná suma sa musí rozčleniť podľa zákona a pravidiel. Platí sa z nej aj mládež, bežné výdavky na prevádzku a len časť je určená na reprezentáciu.
Cítia sa ukrivdení
Prvý muž biatlonu netají sklamanie a naznačuje, že načasovanie finančných príspevkov nie je dobré. „Tým, že sme zimný šport, sme jednoznačne poškodení. Sezónu máme od novembra a potom prvé mesiace v roku. Musíme bežať svetové a IBU poháre, organizovať domáce súťaže, a to všetko hlavne v januári. Z ministerstva školstva nám prišli prostriedky, ale na reprezentáciu z nich môžeme použiť len časť. A tá ani zďaleka nestačí na to, aby som ju uživil,“ hovorí Tomáš Fusko, podľa ktorého z alikvotnej čiastky pre reprezentáciu minú dve tretiny práve v prvých mesiacoch roka.
Kuzmin sa snažil poukázať predovšetkým na problémy TOP tímu (Kuzminová, Paulína Fialková, štafety). „V zmluve boli zvyčajne zahrnuté aj prostriedky pre TOP tím. Lenže táto časť, ktorú sme tiež mali prijať, vypadla z pre nás neznámych dôvodov z pôvodnej zmluvy. Tú nám poslali okolo 8. januára a potom kontrolór športu tesne pred valným zhromaždením SOV koncom januára poslal novú, kde už ale TOP tím nefiguroval. To znamená, že preň sme neprijali nič a nevideli sme ani zmluvu, ktorá by o tom hovorila. Pritom už v januári sme ju mali mať podpísanú a peniaze mali byť na účte. Presne na tento problém Daniel Kuzmin poukázal,“ povedal Tomáš Fusko.
Do sveta bez peňazí?
Kuzmin varoval, že na najbližšie preteky pohára bude asi Anastasia cestovať za vlastné. Rovnako SZB musel už v januári viacero pretekov financovať z vlastných rezerv. „Je to problém, pretože Nasťu i ďalších ľudí sme v januári financovali z vlastných zdrojov. Nemôžeme predsa v Nemecku, Francúzsku či Taliansku zostať dlžní, pokaziť si meno a potom nás už ani neubytujú. Zatiahli sme to, no máme s tým veľké starosti. Pred nami je tretí trimester, viaceré preteky v zahraničí, dva tímy pôjdu do Ruska. Všetko treba dopredu zabezpečiť, platiť letenky, zálohy na ubytovanie. Už finančne krvácame. Keďže sa zmenili kritériá a nový návrh sme doteraz nevideli, ani nevieme, s akými prostriedkami môžeme počítať,“ čuduje sa Tomáš Fusko.
Jeho prvé kroky po návrate z úspešných ZOH budú teda smerovať na ministerstvo. „Nerobíme z toho senzáciu, ale Daniel Kuzmin otvoril túto tému právom,“ dodal.
Biatlon už dostal 134 563,25 eur
Ku kritike meškania peňazí pre našu biatlonovú hviezdu, ale aj ostatných športovcov odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR poskytol vyhlásenie, v ktorom sa hovorí, že zväz biatlonu dostal v zákonom stanovenej lehote do 31. januára prvú časť príspevku pre uznané športy. „Ministerstvo doručilo prvých 25 % z celkovej sumy pre biatlon, ktorá je vo výške 538 253 eur, čo predstavovalo 134 563,25 eura, ďalších 25 % z celkovej sumy bude poskytnutých v 2., 3. a 4. štvrťroku, preto sa zväz nemusí báť, že by peniaze nedostal,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré ozrejmuje aj to, že v prípade príspevkov na top tímy v zákone o športe nie je určená lehota na vyplatenie, poskytujú 1x štvrťročne a na vzorci na stanovenie príspevkov sa podieľala široká odborná verejnosť, ktorá ho prijala za najspravodlivejší model financovania a akceptovala pravidlá určené na rozdeľovanie verejných financií pre šport.