Odvolala sa a po vyše troch rokoch jej Najvyšší súd SR (NS SR) dal za pravdu. Krajský šéf polície na ním zvolanej tlačovke však k prípadu uviedol, že na vec majú iný právny názor!
Michaela pred 3 rokmi nechtiac ťukla na parkovisku škodovku. „Snažila som sa vypátrať majiteľa auta. Škoda bola mizivá, auto staré. Predalo sa len za sto eur,“ povedala.
Pokutu aj so zákazom šoférovať odmietla zaplatiť. So susedom sa dohodla na zaplatení škody a ten zavolal policajtom, aby im to oznámil. Tí mu však už povedali, že to riešia ako dopravnú nehodu. „Uhradila som i škodu, no dopravný inšpektorát bol neoblomný, preto som sa bránila zákonnou formou. Najvyšší súd mi dal za pravdu, ale správny orgán nerešpektuje jeho rozhodnutie, aby upustili od sankcionovania,“ pokračuje Michaela.
Košický krajský policajný riaditeľ Juraj Leško uviedol, že konali v súlade so zákonom, lebo riešili dopravnú nehodu, keďže vodička z miesta odišla a nezavolala políciu. Po rozhodnutí NS SR omilostiť ju však Leško prehlásil, že majú iný právny názor. „Najvyšší súd vo svojom rozhodnutí krajskému riaditeľstvu jasne naznačil, že od pokuty by bolo možné aj upustiť, lebo pani, ktorá spôsobila 50-eurovú škodu, spolupracovala s policajnými orgánmi, sama vyvinula značnú aktivitu za účelom identifikovania majiteľa vozidla a bola ochotná škodu uhradiť,“ uviedla predsedníčka NS Daniela Švecová.
Mihaliková podala žalobu na krajský súd o preskúmanie nezákonnosti rozhodnutia dopravného inšpektorátu. „Polícia, ktorá má pomáhať a chrániť, nerešpektuje sama rozhodnutia súdu. To je zvrátené!“ dodala.
Nový Čas oslovil Leška i v pondelok, aby sa k slovám predsedníčky NS vyjadril, ten nás odkázal na policajné prezídium. Tam na príkaz policajného prezidenta záležitosť prešetrovali a nariadili, aby rozhodnutie inšpektorátu v mimoodvolacom konaní preskúmal odbor dopravnej polície Prezídia PZ ako nadriadený orgán. „O výsledku budeme verejnosť informovať v najbližších dňoch,“ informovalo Prezídium PZ.