Tentoraz by si mali prísť na svoje nielen zamestnanci a seniori, ale aj mladé rodiny. Do úvahy prichádza zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na plienky, sunar či detskú výživu. Čo by to znamenalo? Ako by sa to mohlo premietnuť do cien výrobkov?
Dlhšia materská dovolenka či výrazne vyššie dávky pre rodiny s deťmi? Vládna koalícia už má plán, ako pomôcť mladým rodinám, a tieto opatrenia v ňom pravdepodobne nefigurujú. Cestou má byť zlacnenie niektorých tovarov prostredníctvom zníženia dane z pridanej hodnoty. „Napríklad DPH na niektoré veci, ako sú plienky, detská výživa, sunar, kde by sme mali ísť dolu z tých 20 percent na podstatne nižšie číslo,“ vyhlásil premiér v TA3. Ako by sa sadzba na vybrané produkty mohla znížiť, môže byť známe do jedného, dvoch mesiacov. Opatrenia by mali vojsť do života v januári budúceho roka.
CENY BY MOHLI KLESNÚŤ
Lucia DOVALOVÁ, analytička Poštovej banky
- Ak by došlo k zníženiu sadzby DPH, určite by to potešilo takmer všetky mamičky. Ceny týchto výrobkov by totiž mohli mierne klesnúť. Tieto produkty ukrajujú z rozpočtu rodiny nemalú sumu, keďže sa používajú na dennej báze minimálne počas 1. až 2. roku dieťaťa. Zníženú sadzbu DPH na lieky, zdravotnícke pomôcky či vybrané potraviny uplatňujú mnohé krajiny. Niektoré krajiny však majú zníženú sadzbu dane aj plošne na všetky druhy potravín.
RADŠEJ MENEJ, ALE CELOPLOŠNE
Ľubomír Drahovský, analytik obchodu
- Zníženie DPH napríklad o polovicu by malo pozitívny vplyv na zníženie cien týchto tovarov v našich obchodoch. Za rozumnejšie považujem menšie zníženie dane na celý sortiment ako výraznejšie zníženie dane na vybraný tovar. Lebo spotrebiteľ by v tom nemal taký prehľad a problémy by mali aj obchodníci.
NAJPRV TREBA RIEŠIŤ BÝVANIE
Daniela Konečná, riaditeľka Únie materských centier
- Zníženie DPH vítame, avšak predpokladáme, že pôjde o jemné zníženie cien, ktoré určite ľudí nemotivuje založiť si rodinu a mať viac ako jedno dieťa. Najväčšou položkou pre mladé rodiny je bývanie. Nefungujúci systém nájomných a cenovo dostupných bytov spôsobuje odkladanie zakladania rodín. Ak by rodiny neplatili vysoké a dlhodobé úvery, bolo by aj na plienky a podobne.
Sadzby dane
- základná sadzba dane na tovary a služby je 20 % zo základu dane
- na niektoré tovary sa uplatňuje znížená sadzba - 10 %
- zoznam tovarov so zníženou DPH je jednou z príloh zákona o dani z pridanej hodnoty
Zvýhodnený tovar
- niektoré potraviny (mäso, ryby, mlieko, maslo a čerstvý chlieb)
- antibiotiká
- farmaceutické výrobky
- tlačené knihy, obrázkové knižky, hudobniny
- vozíky pre telesne postihnutých
- kontaktné šošovky, okuliarové šošovky
- barly, dlahy, protézy, načúvacie pomôcky
- hygienické vložky a tampóny, detské plienky a prebaly pre deti - určené len na inkontinenciu
Brusel mení pravidlá k lepšiemu
Česká vláda chcela presadiť zníženie DPH na plienky už v minulosti, no vždy narazila na európsku legislatívu. Našťastie v budúcnosti to bude jednoduchšie. Európska komisia totiž navrhuje radikálnu zmenu pravidiel, keď vo väčšine prípadov nechá rozhodnutie o znížení sadzby na jednotlivých krajinách. Dosiaľ to funguje tak, že Únia určila, čo môže mať nižšiu daň. Po novom by to malo byť naopak, členské štáty by sa riadili zoznamom tovarov a služieb, ktoré musia mať základnú sadzbu.
Čo chcú ešte urobiť
1. Prudké zvýšenie minimálnej mzdy
- budúci rok by minimálna mesačná mzda mohla vzrásť na 520 €, za niekoľko rokov by mala dosiahnuť 600 €
2. Zvýšenie platov v štátnej a vo verejnej správe
- štátni, ako aj tzv. verejní zamestnanci by si mali polepšiť v roku 2019 aj v roku 2020
3. Pomoc dôchodcom
- nie je jasné, čo sa tým myslí, vie sa len, že v pláne je ďalšie zvýšenie príspevku na opatrovanie