Prezentovali ju učiteľ a študenti zo Strednej odbornej školy (SOŠ) v Sečovciach. "V rámci výstavy sme s mojimi žiakmi, ktorí sú členmi historického krúžku, zrealizovali takú retro-vyučovaciu hodinu, cez ktorú sme spomínali na dobu spred roka 1989, aby si žiaci zažili, aké asi bolo to vyučovanie v socialistickej škole," priblížil novinárom učiteľ občianskej náuky a dejepisu Marek Marjov.
Súčasných stredoškolákov oblečených v štýle pionierskych košieľ a šatiek na hodine napríklad fascinovalo písanie na starých písacích strojoch, ktoré už dávno nahradili počítače. Jedným z cieľov výstavy je práve poskytnúť priestor na netradičnú formu vyučovacích hodín pre školy. Môžu sa tu tak odučiť hodiny informatiky, dejepisu, fyziky, matematiky či iných predmetov.
Výstavu v spolupráci s Múzeom a Kultúrnym centrum južného Zemplína pripravila práve sečovská stredná škola, ktorá vlani oslávila 35. výročie založenia. Jedným z novších odborov na škole je mechanik počítačových sietí. Študenti tohto odboru za pomoci učiteľov a majstrov odborného výcviku vytvorili projekt, ktorý zahŕňal zbieranie starej techniky, hľadanie popisov i prípravu propagačného materiálu.
"V rámci projektu žiaci navštevovali aj svojich príbuzných, u ktorých zbierali staré televízory, rádioprijímače, písacie stroje, i techniku už z 80. rokov. Tak v podstate došlo aj k spolupráci so staršími generáciami. Mnohí častokrát s nostalgiou spomínali, aké to bolo v minulosti v oblasti techniky, a ako to je v súčasnosti," uviedol Marjov. Podobnú scénku ako v pondelok mali žiaci už aj pri otvorení výstavy vlani v novembri pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. Návštevníci si výstavu môžu v trebišovskom kaštieli pozrieť do konca februára. Dozvedia sa tak o histórii počítačov, môžu porovnať pokrok vo svete techniky i vyskúšať si hernú konzolu z prelomu 80. a 90. rokov minulého storočia.