Španielske úrady by ju teda mohli zadržať v prípade, ak by sa do Španielska vrátila. Informovala o tom agentúra AP. Sudca španielskeho najvyššieho súdu Pablo Llarena vydal národný zatykač na Gabrielovú po tom, ako sa nedostavila na pojednávanie. Separatistická politička tam mala totiž v stredu vypovedať v súvislosti s obvinením zo vzbury, poburovania a zneužitia verejných zdrojov. Hrozilo, že súd na ňu uvalí väzbu - podobne ako na štyroch ďalších separatistických politikov, ktorí sú vo väzbe už viac ako tri mesiace.
Dôvod svojho odchodu z Katalánska vysvetlila Gabrielová v rozhovore pre švajčiarsky denník Le Temps. Povedala, že v Španielsku by nemala záruku spravodlivého súdneho procesu, preto "hľadala krajinu, ktorá môže zaručiť rešpektovanie" jej práv. Podľa španielskej justície bola Gabrielová členkou "strategického výboru", ktorý mal Katalánsko doviesť k nezávislosti. Gabrielová uviedla, že sa na jeho zasadaniach zúčastňovala, pretože ich zvolával vtedajší katalánsky premiér Carles Puigdemont.
Gabrielová označila postup španielskych súdov a polície voči stovkám prívržencov nezávislosti Katalánska za "politické perzekúcie" a prirovnala to k situácii v Turecku, kde po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat zadržali viac ako 55.000 ľudí.
Politička, ktorá bola hovorkyňou strany Kandidátka ľudovej jednoty (CUP), vysvetlila, že jej odchod do Švajčiarska umožní aj to, aby kauza Katalánska získala medzinárodný rozmer, keďže takto môže byť v kontakte s rôznymi medzinárodnými organizáciami a Radou OSN pre ľudské práva sídliacou v Ženeve. V rozhovore pre denník Le Temps Gabrielová pripustila, že ak Španielsko požiada o jej vydanie na trestné stíhanie, môže vo Švajčiarsku požiadať o politický azyl.