Anastasia Kuzminová sa po žiadnych pretekoch a žiadnom úspechu nezabudne poďakovať fanúšikom, rodine a svojmu tímu. Je jasné, že pochvala od takej šampiónky teší mimoriadne. „Samozrejme, počúva sa to fantasticky a človeka to zahreje pri srdci. Nasťa je veľmi vďačná žena a ozajstná profesionálka. Tak aj vyzerá spolupráca s ňou. Robí naplno nielen v pretekoch, ale každý jeden deň. To, čo dokázala tu v Pjongčangu, je neuveriteľné,“ teší sa Denis Freudenfeld.
Veľmi dobre vie, o čom hovorí, keďže aj počas ZOH 2018 je trojnásobnej medailistke k dispozícii v podstate 24 hodín denne. „Pracujeme už ráno pred tréningom. Zväčša sú to rozdýchavacie cvičenia, potom zase po obede a poprípade večer. Potom ešte aj po večeri alebo aj pred spaním, ak treba odstrániť nejaké bolesti. Nasťa si vždy nájde čas, neodpustí si nič a to je na nej úžasné. Vie, že to jednoducho musí byť,“ uviedol uznávaný fyzioterapeut.
Na Nastinej povahe vyzdvihuje najmä cieľavedomosť a cit pre detaily: „Často príde za mnou sama, aby som bol pri nej pri rozcvičovaní a kontroloval, či to robí dobre. Hovorí, že jej to dodá dobrý pocit, aby bola dobre nastavená aj v súvislosti s pretekmi,“ dodáva Freudenfeld.
Pohyb je často podobný
Denis Freudenfeld má okrem Kuzminovej blízko aj k majstrovi sveta a olympijskému víťazovi z Ria 2016 v chôdzi na 50 km Matejovi Tóthovi. Tvrdí, že obaja členovia Dukly Banská Bystrica majú veľa spoločného. „Hlavne ten spomínaný zmysel pre detail a náročnosť na seba i ľudí okolo nich. Človek musí byť pri nich naozaj stále pripravený,“ tvrdí Freudenfeld.
Pri práci s tak úspešnými športovcami cíti aj veľkú zodpovednosť a potrebu neustáleho vzdelávania sa. „Snažím sa rozmýšľať o mnohých veciach. Navyše, Maťo s Nasťou robia dva úplne rozličné športy. On letný, ona zimný, no často je pohyb podobný. Aj tu v Pjongčangu som si pozeral Maťove videá. A zasa, keď som bol s ním, študoval som biatlonové. Rozoberal som si, čo a ako robia. To ma tiež posúva,“ dodal Denis Freudenfeld.