Polícia ešte nemusela zakročiť a ani nepredvádzala neprispôsobivých, terapia v dennom stacionári nemocnice prebieha podľa pokynov krízového štábu, lekára a aj kapacitných možností.
„Pacienti sú uložení na lôžko a podávajú sa im v priebehu šiestich hodín tri injekcie. Pre bežný kontakt nie sú infekční, musia sa však zdržať pohlavného styku. Týždenne sme schopní liečiť šesť pacientov,“ uviedol zdroj z nemocničného prostredia, v ktorom už viac rokov funguje len denný stacionár a jeho kapacita je obmedzená. Lôžkové kožné oddelenie totiž zrušili.
Nedávno zriadený krízový štáb nateraz izoláciu v inom zariadení v Michalovciach či Košiciach nariadiť nemusel a polícia tak nikoho nepredvádzala. „Ak dôjde k porušeniu nariadení o liečbe zo strany pacienta, až potom nasleduje trestnoprávna rovina a izolácia na uzavretom oddelení,“ povedal šéf krízového štábu a prednosta Okresného úradu v Trebišove Rastislav Petrovič.
Ako Nový Čas zistil, prísne nariadenia hygienikov zatiaľ chorí rešpektujú, lebo si konečne začínajú uvedomovať vážne následky. Celkovo len vlani zaznamenali v tomto okrese až 115 nových prípadov syfilisu a ďalšie desiatky pribúdajú aj v tomto roku. Nový Čas k presnému počtu nových prípadov syfilisu v roku 2018 oslovil aj zástupkyňu regionálnej hygieničky v Trebišove Luciu Demesovú, do uzávierky sa však nevyjadrila.