Za týmto veľkolepým odhalením stoja aj špičkoví slovenskí vedci na čele s mayológom, profesorom Milanom Kováčom (50). Čo tento ojedinelý objav pre svet znamená?
Vyspelá a tajomná civilizácia s neuveriteľnými znalosťami o vesmíre či matematike, ktorá existovala v Strednej Amerike už 2 000 rokov pred Kristom. To sú Mayovia. Po stopách tejto starodávnej kultúry už celé desaťročia pátrajú medzinárodné tímy vedcov, no to, čo sa podarilo prednedávnom konzorciu amerických, francúzskych a slovenských odborníkov, nemá vo svete archeológie obdoby. Slováci pod vedením profesora Milana Kováča z Filozofickej fakulty UK laserovou technológiou LiDAR skenovali nekonečnú guatemalskú džungľu a našli pod ňou neznáme mayské veľkomestá. Dohromady viac ako 60 000 kamenných pyramíd, palácov a iných stavieb.
Veľký úspech
Predstavte si, aké ťažké je pátrať po stratenej civilizácii v hustej a nemilosrdnej džungli. V náročnom teréne odkrývate kúsok po kúsku stopy dávnych čias, nájdete jednu pyramídu, o dlhé mesiace možno ďalšiu a podobne. Stále neviete, čo všetko sa v pralese nachádza, či je pyramída, ktorú ste vykopali, súčasťou mesta a s čím súvisí. A teraz si predstavte, že za pár sekúnd môžete získať presný obraz toho, čo sa pod stáročnými nánosmi zeminy a vegetácie skrýva. Sen? Nie, vitajte v realite.
„Slovenskí archeológovia už desať rokov v tejto guatemalskej oblasti realizujú rozsiahle vykopávky a majú naozaj výborné výsledky. Sme jedna z mála krajín v Európe, ktorá sa nachádza pri skúmaní starých Mayov na takej vysokej úrovni. No až v roku 2016 sa nám podarilo spraviť laserový prieskum pralesa s pomocou zariadenia LiDAR. Spolu s ďalšími štyrmi archeologickými tímami pracujúcimi v Guatemale, tromi americkými a jedným francúzskym, sme vytvorili medzinárodné konzorcium PACUNAM LiDAR Initiative na preskúmanie severného Peténu. Toto územie, ktoré je veľké asi ako tri štvrtiny Slovenska, je celé porastené nepreniknuteľným pralesom. Vďaka LiDAR-u vieme akoby röntgenom preniknúť až pod povrch hustej džungle a bez kopania vidíme to, čo je voľným okom neviditeľné,“ vysvetľuje Milan Kováč.