Miroslav (80) a Anna (78) Majerčákovci z Dubnice nad Váhom (okr. Ilava) sa ocitli v zajatí sociálnych úradov. Slovensku zanechali kus histórie, keďže obaja boli trénermi v behu na lyžiach. Niekoľkokrát sa zúčastnili olympiád a reprezentovali našu krajinu. Dnes svoju jeseň života prežívajú v trápení. Miroslav zostal po mozgovej príhode odkázaný na manželku a ona žiada o pomoc úrady, no márne.
Anna (78) musela ísť ako zdravotná sestra do predčasného dôchodku, pretože sa chcela starať o chorú mamu, ktorú dochovala. Dôchodok má tak 360 eur. Pred 7 rokmi prekonala rakovinu prsníka, dnes chodí na kontroly na onkológiu. Všetko sa však zrútilo, keď mal jej manžel Miroslav (80) pred 2 rokmi mozgovú príhodu.
„Je to pre neho ťažké a zle sa s tým vyrovnáva, keď bol celý život aktívny športovec,“ vraví Anna, ktorá spolu s mužom pôsobila aj ako trénerka behu na lyžiach. „Vychovali sme niekoľko úspešných športovcov - napríklad olympionika Stanislava Ježíka a Magdalénu Števicovú, s ktorou sme boli na olympiáde vo Fínsku,“ vysvetľuje dôchodkyňa, pre ktorú je o to ťažšie prosiť úrady o pomoc jej milovanému mužovi.
Po prekonaní mozgovej príhody lekári museli Miroslavovi napojiť kardiostimulátor. „Opatrujem ho celých 24 hodín a aj navyše. On už nie je schopný sa sám ani postaviť. Zabezpečujem mu kompletnú starostlivosť a sociálne úrady nám úplne všetko zamietajú,“ sťažuje sa Anna s tým, že už niekoľkokrát si podala žiadosť o príspevok či kompenzáciu vo výške približne 100 €.
„Chodia nám samé zamietavé stanoviská. Odvolávame sa a zbytočne. Štát nevenuje pozornosť zaslúžilým seniorom, čo mi je nesmierne ľúto. Manžel ťažko pracoval, popritom trénoval a zanechal kus histórie. Obaja sme poctivo pracovali a mnoho ľudí nám je doteraz vďačných,“ smúti dôchodkyňa. Napriek starostiam svoju životnú lásku, s ktorou je takmer 60 rokov, odmieta dať do domova. „Tie nie sú vhodné na opateru. Postarám sa o neho či s príspevkom, alebo bez neho,“ dodáva.
NA PRÍSPEVOK MU CHÝBAJÚ STUPNE
Jana Lukáčová, Ústredie práce , soc. vecí a rodiny
- Podmienky pre priznanie príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia stanovuje zákon. V prípade žiadosti o príspevok na opatrovanie je ako dôvod uvedená skutočnosť, že klient má 3. stupeň odkázanosti na pomoc inej osoby, pričom na priznanie opatrovateľského príspevku je nutný 5. alebo 6. stupeň odkázanosti. Proces sa riadi zákonom, ktorý nestanovuje výnimky pri posudzovaní, úrady preto, žiaľ, nemôžu brať do úvahy určite nepochybné a záslužné činnosti klientov pre spoločnosť v minulosti.