Materiál prináša zmeny aj v Občianskom zákonníku. Pribudne povinné čipovanie psov, systémové opatrenia proti ich množiteľom i opatrenia proti týraniu zvierat. Ministerstvo pôdohospodárstva novelou bojuje aj proti travičom chlpáčov na sídliskách a za lepší život zvierat v cirkusoch. Novela zákona má v prípade súhlasu parlamentu a prezidenta platiť od septembra 2018. Nový Čas preto oslovil odborníkov a majiteľov najrôznejších domácich miláčikov. Čo si o sprísnených pravidlách myslia Slováci a aký vzťah majú k zvieratám?
Čo sa bude považovať za týranie zvierat
- spôsobenie trvalého a dlhodobého poškodenie zdravia, správania
- usmrtenie bez primeraného dôvodu vymedzeného zákonom
- vážne zákroky bez použitia anestetík
- spôsobenie neprimeranej bolesti, poranenia alebo utrpenia
- týranie nedostatkom vody a potravy
- používanie zvieraťa ako živej potravy a návnady
- podanie omamných a chemických látok
- opustenie zvieraťa s úmyslom zbaviť sa ho
- chov v nevhodných podmienkach
Zdroj: niektoré príklady z novely zákona
Inšpekcia vám bude môcť vojsť na pozemok
Novelou zákona sa zefektívni aj ochrana práv zvierat pred týraním tým, že sa posilnia právomoci veterinárnych inšpektorov. V prípade podozrenia z týrania budú mať právo vstúpiť na pozemok aj bez prítomnosti polície. „Ak je na to vážny dôvod, tak je rozšírenie kompetencií na mieste. Otázne je, kto to bude posudzovať a ako kontrolovať,“ hovorí veterinár Karel Hudec s tým, že množenie je u nás väčší obchod ako obchod s bielym mäsom. „Tí ľudia sú veľmi nebezpeční, niekedy sú schopní použiť aj násilie a nik sa s nimi nechce naťahovať. Je jedno, aký bude zákon, pokiaľ polícia a súdy nebudú týchto ľudí postihovať,“ dodáva.
Slováci a ich miláčikovia
Naše sovy sú veľmi múdre
Karolína (11), plamienka driemavá Lara, Štiavnické Bane
- O zvieratká sa poctivo staráme, robia nám veľkú radosť, a preto to nie sú žiadne veci. Sovy sú veľmi múdre a veľmi sa im u nás páči.
Ujali sme sa zanedbaného psíka
Zuzana (26) a Lukáš (28), psík Bella, Sliač
- Novele sa tešíme, hoci mala byť prijatá už dávno. Snáď prípady týrania nebudú len na pleciach združení, útulkov a ľudí. Pes nie je vec. Cíti, myslí a je šikovný. Naša Bella pochádza od nezodpovedného majiteľa, ktorý ju nesocializoval. Zo začiatku bola agresívna, ale teraz je veľmi prítulná, empatická. Stala sa členom rodiny.
Nahrádza mi moje oči
Róbert (48), psík Forest, Svätý Peter
- Zvieratá nám pomáhajú, a to nielen policajné či záchranné psy. Nemožno ich brať ako vec. Sám som nevidiaci a môj vodiaci psík Forest mi nahrádza oči. To si zdravý človek nedokáže ani predstaviť.
Zvieratá sú moja druhá rodina
Renáta (32), kone Tessa a Dito, Zvolen
- Môj otec je veterinár a farmár, a tak so zvieratami žijem od malička. Snažím sa im zabezpečiť dobré životné podmienky a starostlivosť. Mám psy aj kone a svoj život si bez nich neviem predstaviť.
Zbožňujem svoje mačičky
Denisa (42) s mačiatkami, Pavlov Dvor
- Sama som chovateľkou mačičiek a mám ich úprimne rada. Vždy, keď sa pozriem do očí zvieraťa, vidím v nich cítiacu a citlivú bytosť, ich dušu, priateľa. Zvieratá nás ľudí učia hlbšiemu rozmeru lásky a to nedokáže žiadna vec na svete.
Doma chováme chameleóna
Milena (28), chameleón Pascal, Košice
- Som alergička, tak voľba padla na chameleóna. Nášho Pascala máme už 5 rokov a rýchlo sa stal členom rodiny. Je neuveriteľné sledovať, že aj takéto zviera má svoje nálady a povahu.
Psíčkari, pozor!
- Majitelia budú povinní dať psa začipovať do 12 týždňov od narodenia.
- Pri predaj či darovaní bude začipovanie povinné ešte pred zmenou vlastníka.
- Registráciu psov aj majiteľov bude viesť Centrálny register spoločenských zvierat.
- Veterinári po začipovaní psa ho budú musieť do 24 hodín zaevidovať do registra.
- Pri úhyne psa či zmene majiteľa bude musieť pôvodný vlastník nahlásiť veterinárovi zmenu i údaje o novom vlastníkovi do 21 dní.
- Chovatelia šteniat budú musieť pri registrácii psa uviesť aj číslo čipu matky.
- Obce budú musieť registrovať odchytené túlavé zvieratá už do nasledujúceho pracovného dňa.
Hrozia pokuty
Majitelia, ktorí nebudú mať psov zaregistrovaných, budú môcť dostať pokutu do 800 eur, v prípade právnických osôb do 3 500 eur.
Ide o obrovský pokrok
Dorota Kráková, zvieracia ombudsmanka
- Prijatie novely na úrovni vlády veľmi vítam a považujem ho za obrovský pokrok. Už len to, že sa formulácia o tom, že zvieratá sú cítiace bytosti, dostane do zákona, znamená veľmi veľa. Predpokladáme, že sa k lepšiemu zmení veľa, vďaka čipovaniu budú majitelia psov ľahko dohľadateľní a tým pádom aj stíhateľní, ak sa dopustia týrania. Konzumácia spoločenských zvierat bude zakázaná, tiež sa posilnia právomoci veterinárnych inšpektorov.