Ide o jej najnovší pokus vyvinúť nátlak na Severnú Kóreu pre jej jadrový program. Podľa administratívy sú nové sankcie najrozsiahlejšími ekonomickými obmedzeniami, aké boli doposiaľ uvalené na tento stalinistický štát. Prezident Trump zašiel ešte ďalej a v piatok na výročnom zasadnutí zastrešujúcej organizácie amerických konzervatívcov v prejave vyhlásil, že "ide o najtvrdšie sankcie, aké boli kedy uvalené na nejakú krajinu". Aj keď je oznámený počet spoločností zo Severnej Kórey a ďalších štátov vysoký, ich ekonomický vplyv nie je jasný, napísala tlačová agentúra AP.
Bezpečnostná rada OSN za posledný rok zaviedla tri série sankcií voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR), aby ju pripravila o zisky a prostriedky využiteľné na vývoj jadrových zbraní a balistických striel. Tieto zbrane predstavujú čoraz väčšiu hrozbu pre pevninu USA. Washington sa obzvlášť obáva vývozu severokórejského uhlia, ktorý zakazujú sankcie OSN, a prekladania importovaných ropných produktov z lode na loď.
Americké ministerstvo financií uviedlo, že zakazuje transakcie amerických firiem s deviatimi medzinárodnými spoločnosťami z Číny, Hongkongu, Singapuru a Panamy, ako aj s deviatimi ich plavidlami. Na čierny zoznam sa dostalo tiež 16 severokórejských lodných prepravných spoločností a 19 lodí plaviacich sa pod severokórejskou vlajkou.
Okrem toho americké ministerstvo dalo na zoznam i taiwanského občana Cchang Jung-jüana a dve spoločnosti, ktoré vlastní alebo ovláda. Tento podnikateľ údajne koordinoval severokórejské exporty uhlia so severokórejským obchodníkom-sprostredkovateľom pôsobiacim v Rusku a pokúšal sa o uzavretie zmluvy na ropu za milión dolárov s ruskou firmou nachádzajúcou sa na sankčnom zozname za obchodovanie s KĽDR. Trump v prejave na zasadnutí CPAC vyhlásil: "Dúfajme, že pod tlakom sankcií sa stane niečo pozitívne."