Nad tragickou smrťou zavraždenej ženy dlho visel otáznik. Odpoveď ostala zahmlená. Súd totiž kauzu pol roka po vražde uzavrel dohodou prokurátora s obžalovaným o vine a treste a Ján Perovka putoval do väzenia na 18 rokov. Čas.sk teraz zistil, že vražedné vyčíňanie Jána začalo pri pokuse o znásilnenie, ktoré prerástlo do bitky Moniky. Údery padali na jej hlavu, krk, na ruky aj na intímne časti tela. Vrah obeti nemilosrdne obúchal hlavu o múr a podlahu. Nehybné telo Moniky - matky vtedy 13-ročnej dcéry - sa našlo v kaluži krvi v šachte vchodu do domu v Snine, kde zavraždená bývala. Jej manžel v tom čase pracoval v zahraničí.
Asperačná zásada a vrah Ján
Po vražde Ján obeti zobral kabelku a prostredníctvom bankomatových kariet sa pokúsil o štyri výbery z bankomatov. Práve s cudzími kartami ho chytili policajti pri kontrole. Jána obvinili zo zločinu vraždy a prečinu neoprávneného používania platobnej karty. Súd jeho dohodu s prokurátorom o vine a treste na 18 rokov schválil. Práve koncom roka 2012 prestala platiť asperačná zásada. Od septembra 2003 sa týkala obžalovaného, ktorý spáchal viacero trestných činov. Podľa Trestného zákona mu súd v zmysle tejto zásady musel zvýšiť hornú hranicu trestnej sadzby najprísnejšieho z nich o jednu tretinu a sudca bol povinný uložiť trest v hornej polovici tejto trestnej sadzby. Práve túto povinnosť ukladať trest v hornej polovici trestnej sadzby Ústavný súd svojím rozhodnutím zrušil.
Po zrušení pôvodného trestu 18 rokov vrah Ján uzavrel s prokurátorom novú dohodu, súd koncom minulého januára schválil Jánovi trest 17,5 roka. Rozsudok je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať - uvádza sa v závere rozsudku Okresného súdu v Prešove.
Informácia o znížení trestu vrahovi Jánovi pobúrila viacerých obyvateľov Sniny. "Ja by som mu dal najvyšší možný trest za vraždu, nie mu čo len o jeden deň trest znížil," povedal sused zavraždenej Moniky.