Britskí poslanci vyzvali agenta Dymiča, aby svoje tvrdenia predostrel priamo v Londýne v parlamente. Sarkocy pre Nový Čas povedal, že sa ponuke nebráni a prezradil, čo na Corbyna pred poslancami bude vypovedať. Sarkocyho naverbovali do komunistickej tajnej služby v roku 1980. Neskôr sa dostal do Londýna, kde pracoval pre ŠtB s krytím diplomata. Briti naňho prišli až v roku 1989, keď ho vyhostili. Dovtedy sa však schádzal s Corbynom, ktorý úpenlivo tvrdí, že nemal vedomosť o pravej identite Sarkocyho.
Ten však tvrdí, že Corbyn spolupracoval vedome, bral za to peniaze a bol pre tajnú službu natoľko zaujímavý, že ho z pozície dôverného styku povýšili na agenta. Britské médiá zároveň konštatujú, že ak by to aj nebola pravda, tak Corbyn v 80. rokoch pôsobil pre tajné služby ako „užitočný idiot“. Celú záležitosť chcú preskúmať členovia výboru britského parlamentu pre zahraničné záležitosti, ktorý tvoria zástupcovia viacerých strán. A chcú, aby Sarkocy, dôchodca žijúci v Limbachu, celú vec vysvetlil z očí do očí v britskom parlamente. „Poviem o tom, čo viem. Môžem objasniť, ako to všetko bolo a aké cenné informácie sme cez pána Corbyna získavali,“ povedal Novému Času Sarkocy. Britský denník Daily Telegraph zároveň zverejnil rozhovor s bývalým šéfom tajnej služby MI6 Richardom Dearlovom, ktorý povedal, že Corbyn má čo vysvetľovať a určite by nemal celú vec zľahčovať. „Je absurdné, že si Corbyn myslel, že rozpráva iba s diplomatom,“ vyhlásil.
Natrel aj Babiša
Mimoriadne zhovorčivý je Sarkocy aj pri českom premiérovi slovenského pôvodu Andrejovi Babišovi (63). Ten spoluprácu s ŠtB popiera, hoci aj súdy dali za pravdu Ústavu pamäti národa, ktorý spis o Babišovi eviduje. „Babiš klame. Dobre vie, že som jeho advokátovi odmietol ponuku svedčiť v jeho prospech. Môžem zodpovedne povedať, že som jeho živý spis videl. Babiš špinavo udával svojich kolegov. Nemá šancu uspieť na súde, jeho osud ho dostihne. Ja nemôžem svedčiť, že nebol, keď bol,“ vyhlásil spred svojho domu v Limbachu. „Nemám čo tajiť,“ odpovedal na otázku, prečo po toľkých rokoch hovorí o svojej temnej minulosti tak otvorene.
Čo je v Dymičovom spise
- Corbyn má ku komunistickej strane kladný vzťah, podporuje sovietske mierové iniciatívy, je v názorovej jednote s postojom socialistických krajín.
- Je záporný voči USA a súčasnej politike konzervatívnej vlády.
- Corbyn je ženatý, manželka má čilský pôvod, majú jedno dieťa. Má styky v mierových hnutiach aj medzi poslancami.