Vyšlo im, že pre Východoeurópanov je to mesačne asi tritisíc eur. Čo si myslia Slováci o peniazoch, považujú ich za dôležité? Podľa odborníka na financie ste na tom dobre, ak si dokážete ušetriť tretinu platu. Psychológovia hodnotili 164 krajín a na prieskume sa zúčastnilo 1,7 milióna ľudí. Na východe Európy im vyšla suma 45-tisíc dolárov ročne, čo po prepočte vychádza vyše 3 000 eur na mesiac. O takejto sume môžeme na Slovensku len snívať. „Hrubý plat na úrovni 2 000 eur a viac sa týka iba 6 % zamestnaných Slovákov,“ uviedla analytička farmárskeho družstva Eva Sadovská. Trojtisícovú hranicu neeviduje ani náš Štatistický úrad.
Slováci majú peniaze radi
Podľa zistení prieskumu Nadácie Partners majú však Slováci k peniazom pozitívny vzťah, 5 % ľudí ich považuje za svoj život a až 63 % ich má rado. Pre 42 % nám umožňujú žiť život, aký chceme. Naopak, takmer 30 % práve ony pokazili vzťahy s kamarátmi. „Ak vnímame peniaze ako nástroj na život podľa svojich predstáv, treba mať jasnú predstavu, ako sa prostredníctvom peňazí k svojim cieľom dostaneme,“ uviedla Andrea Straková z Partners Group SK. Odporúča mať na prvom mieste vždy dobrý plán.
Danica Caisová, psychiatrička: Peniaze nie sú šťastie
- Ľudia hľadajú šťastie tam, kde ho nájsť nemôžu. Samotné pozemské statky nás šťastnými neurobia. Pravda však je, že pod určitou hranicou nájdeme šťastia málo. Mali by sme mať naplnené základné životné potreby. Šťastie je subjektívny pocit. Máme ho napríklad pri narodení dieťaťa, alebo keď sa nám podarí niečo dokončiť.
Dana Šedivá, psychiatrička: Štandard na život potrebujeme
- Človek nepotrebuje luxus, ale naplnené základné životné potreby pre seba a svoju rodinu. Na život však treba mať peniaze. Koľko, je individuálne a závislé od viacerých faktorov. Záleží aj na tom, na aký štandard sme naučení. Neznamená to však, že za peniaze sa dá kúpiť šťastie.
Maroš Ovčarik z portálu Finančný Kompas: Tretina z platu by vám mala zostať
- Pokiaľ si rodina dokáže po uhradení všetkých mesačných výdavkov odložiť ešte 30 % príjmu na sporenie, môžeme to považovať za bezpečné a dlhodobo udržateľné hospodárenie.
Ako si ich rozdeliť
Z tých 30 % by malo 10 % ísť na tvorbu krátkodobej rezervy pre prípad nepredvídateľných okolností a 20 % na dlhodobé ciele, ako sú dôchodok, zabezpečenie detí a pod.