K vražde Jána Kuciaka sa vyjadrili aj slovenskí europoslanci Anna Záborská, Eduard Kukan, Branislav Škripek a Monika Beňová. "Európska únia nemôže akceptovať, že zavraždia novinára za to, že vykonáva svoju prácu. Vyzývam slovenské orgány, aby spustili dôkladné vyšetrovanie prípadu Jána Kuciaka, ak treba aj s medzinárodnou podporou," uviedol šéf europarlamentu prostredníctvom svojho účtu na Twitteri.
Tajani upozornil, že Európsky parlament si - rovnako ako v prípade vraždy maltskej novinárky - "nevydýchne", kým nebude učinené zadosť spravodlivosti. Europarlament po maltskej novinárke, ktorá prišla o život v októbri 2017 počas vyšetrovania prípadov korupcie na najvyšších politických miestach, pomenoval tlačové stredisko vo svojej štrasburskej budove. Na vraždu slovenského novinára a jeho priateľky zareagovala aj poslankyňa EP Anna Záborská (KDH). Podľa jej slov sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, v ktorých investigatívnym novinárom hrozí smrť.
"Politickú zodpovednosť za tento stav má v prvom rade minister vnútra, pretože on je zodpovedný za bezpečnostnú situáciu v krajine," uviedla Záborská. Aj ona pripomenula, že úkladnou vraždou maltskej novinárky, ktorá taktiež písala o politických kauzách, sa zaoberali aj poslanci Európskeho parlamentu. "Sme členským štátom Európskej únie a môžem ubezpečiť predsedu vlády, ministra vnútra, policajného prezidenta, aj generálneho prokurátora, že priebeh vyšetrovania bude pod drobnohľadom. V prípade najmenšej pochybnosti budem prvá, ktorá požiada predsedu Európskeho parlamentu o vyslanie skupiny poslancov na preskúmanie ich postupu," odkázala europoslankyňa.
Europoslanec Eduard Kukan uviedol, že nikdy si ani len nepomyslel, že na Slovensku dôjde k vražde novinára. "Je to bezprecedentná, šokujúca správa a tragédia, ktorá je tieňom v súčasnom stave našej demokracie. Preto je potrebné tento ohavný čin nielen tvrdo odsúdiť, ale najmä vyšetriť", uviedol. Dodal, že Slovensko sa nemôže stať krajinou, v ktorej je sloboda slova a bezpečnosť novinárov takto brutálne spochybňovaná.
Obete víkendovej vraždy, ku ktorej sa vyjadril aj poslanec Branislav Škripek, si poslanci EP uctia minútou ticha. "Vražda investigatívneho novinára je bezprecedentný a ohavný čin. Polícia by mala rázne konať a tento ohavný čin vyšetriť," uviedol asistent Branislava Škripeka (OĽaNO) Martin Štuk. Zároveň Škripek jeho prostredníctvom upozornil na to, že nezávislosť novinárov a demokratické hodnoty je potrebné chrániť. "Preto ako člen Výboru pre občianske slobody a člen skupiny pre slobodu slova budem iniciovať, aby sa prípadom vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice zaoberalo aj plénum EP," konštatoval Škripek.
V rovnakom duchu chce konať aj poslankyňa EP Monika Beňová (Smer-SD), ktorá požiada vedenie EP, aby na svojej schôdzi v stredu a štvrtok tento týždeň vraždu odsúdili a uctili pamiatku zavraždeného novinára minútou ticha. "Samozrejme, že to ale nestačí. Novinárov a slobodu slova si ctí každá demokratická spoločnosť a verím, že vraha/ov čo najrýchlejšie odsúdia," uviedla na sociálnej sieti, pričom zároveň vyslovila úprimnú sústrasť pozostalým a redakcii aktuality.sk.
Vraždu novinára odsúdil aj Miroslav Mikolášik (KDH). "Je šokujúce, že sedemdesiat rokov po komunistickom puči sa nám pred očami odohrávajú udalosti presne podľa scenára z tých čias – za pravdu a slobodu slova sa platí životom. Ak sa potvrdia slová policajného prezidenta o motívoch vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý ich dal do súvislosti s jeho prácou, dáva to celej spoločnosti naliehavú otázku, kam sme to dovolili tomuto štátu prísť," vyhlásil Mikolášik, ktorý vraždu novinára ostro odsúdil a najbližším vyjadril hlbokú účasť. Zároveň dôrazne požiadal zodpovedné orgány o dôsledné objasnenie a potrestanie tohto tragického činu.
K mediálnemu a politickému tlaku na políciu sa podľa vlastných slov pridal aj europoslanec József Nagy (Most-Híd), podľa ktorého "násilie a strach nesmie ovládať naše životy". Na Facebooku odsúdil akúkoľvek vraždu ako "ohavný čin", pričom dodal, že ak ide o osobu, ktorá "háji spravodlivosť", je to "ohavnosťou ešte vyššieho rangu".
"Čo sa týka návrhu opozičných kolegov z EP na okamžité prejednanie kauzy v Európskom parlamente už po niekoľkých hodinách vyšetrovania, však považujem za nenáležité, škodlivé predbiehanie a znevažovanie autority EP - zatiaľ bez argumentov," dodal Nagy.