Od roku 2015, keď sa stal posilou investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk, opísal veľké množstvo podvodov a pochybných kšeftov. Svoju kariéru odštartoval sériou článkov o tunelovaní zbrojárskej firmy na Ukrajine, na ktorú mali mať väzby aj slovenskí podnikatelia.
Okrem toho sa venoval aj predraženým zákazkám IT firiem a daňovým podvodom. Najčastejšie skloňovaným menom v jeho článkoch bol práve podnikateľ Marián Kočner (54), ktorého meno sa vyskytlo aj v mafiánskych zoznamoch. Toto sú niektoré z najväčších káuz, na ktoré si Kuciak stihol posvietiť.
Obchody so zbraňami na Ukrajine
Svoje prvé články Kuciak napísal ku kauze o slovenských väzbách v megaškandále s tunelovaním ukrajinskej štátnej firmy Ukrspecexport, ktorá mala monopol na obchod so zbraňami a s vojenskou technikou. „Podľa ukrajinskej prokuratúry išla v miliónových kšeftoch s vojenskou technikou aj slovenská firma Aeroprogres. Tá mala za 1. Ficovej vlády monopol na našom ministerstve obrany,“ napísal vo svojom článku.
Počiatek a IT firma Anexit
Neskôr mladého reportéra začali zaujímať veľké štátne zákazky v oblasti IT. V rokoch 2015 a 2016 si posvietil najmä na firmu Anext, ktorá sa spája s exministrom Smeru Jánom Počiatkom. Kuciak opísal, ako Anext „ryžoval“ na ministerstve školstva, v Štatistickom úrade či v Železničnej spoločnosti. K Počiatkovi sa vrátil aj v súvislosti s dvojmiliónovým úverom, ktorý dala štátna banka podnikateľom blízkym Počiatkovi na stavbu pivovaru na Donovaloch. Na pochybné podnikanie Anextu upozornil naposledy pred pár týždňami.
Pracoval na talianskej mafii
Novinár Tom Nicholson s Kuciakom v posledných dňoch spolupracoval na kauze prepojenia talianskej mafie na eurofondy na východe Slovenska. Ako povedal pre Denník N, išlo o podozrenie, že kradnú eurofondy a posielajú ich naspäť do Talianska. „Jano pracoval na skupine, ktorá pravdepodobne mala prepojenie na mafi ánsku skupinu Ndrangheta z Kalábrie,“ povedal s tým, že pre nich to mohlo znamenať koniec v čerpaní eurofondov.
KOČNEROVE ŠKANDÁLY
Podvody v Technopole
Kuciak priniesol správu o tom, že Kočnerovo meno sa vynorilo pri zvláštnych prevodoch nehnuteľností okolo bratislavského Technopolu na konci roka 2016 a podľa jeho článku mali ľudia s väzbami na Kočnera získať majetok v hodnote 20 miliónov eur. Zaujímavé je, že v súvislosti s iným podvodom na spoločnosti Technopol už Kočnera stíhali aj v 90. rokoch, a to spolu so synom bývalého prezidenta Michala Kováča.
Spor s Markízou
Vlani sa Ján Kuciak venoval aj sporom medzi Kočnerom a televíziou Markíza, od ktorej kontroverzný podnikateľ žiada vyplatenie zmeniek za desiatky miliónov eur. Tie mal ešte v roku 2000 podpísať exriaditeľ televízie Pavol Rusko.
Štát obrali o milióny eur?
Reportér ďalej opisoval, ako jeho redakcia rozplietla Kočnerove komplikované prevody, ktoré ukazujú, ako pomocou banky, schránkových firiem, peňazí z daňových vratiek a rôznych pohľadávok ovládol golfový areál v Báči. Štát mal v tejto kauze prísť na vratkách až o štyri milióny eur. Reportér písal aj o tom, ako nakoniec prokurátor Kočnera obvinil pre špekulatívne obchody na Donovaloch.
Predaj bytu v Bonaparte
Kuciak začiatkom septembra napísal článok o Kočnerovom predaji bytu v rezidencii Bonaparte, ktorú v centre Bratislavy postavil kontroverzný developer Ladislav Bašternák. Kočner mal byt predať manažérovi Prvej stavebnej sporiteľne Erichovi Feixovi. Kuciak podnikateľa oslovil s tým, či zbavovanie sa majetku súvisí s jeho rozsiahlym policajným preverovaním, následne sa mu začal Kočner ostro vyhrážať, čo novinár oznámil aj na polícii.
Posledný článok pred smrťou
Kuciak uverejnil svoj posledný článok 9. februára. Napísal v ňom o ďalších podozrivých prevodoch v komplexe Five Star Residence, ktorú po kauze Bašternák začali preverovať polícia aj médiá. Žeby bola spojená s viacerými daňovými podvodmi?