Andrea Škvareninová (18) a Radka Veselá (18) z Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene zvíťazili vďaka lapaču iónov, ktorý vyrobili s využitím ľahko dostupných pomôcok. Slovenky uspeli v konkurencii rovesníkov z 15 krajín sveta a vyhrali pre školu detektor merania kozmického žiarenia.
Kamarátky Radka a Andrea sa rozhodli zostrojiť funkčný lapač iónov. „Chceli sme urobiť niečo, čo bude spájať záujmy nás oboch. Pri vyberaní témy náš profesor fyziky Marek Balážovič raz spomenul lapač iónov, s ktorým sa stretol počas jeho pobytu v CERN-e. Táto téma nás veľmi zaujala. Taktiež tam bola možnosť fotografovať a natáčať experiment. Tak sme sa do toho pustili,“ objasňuje Andrea. Následne gymnazistky samy skonštruovali zariadenie zvané Paulova pasca na ióny a zároveň aj demonštrovali uväznenie iónov v pasci pomocou zeleného laserového svetla.
„Prístroj vyrába americká firma a je veľmi drahý. My sme ho urobili úplne zadarmo, použili sme lyžice zo školskej jedálne a ostatné predmety z laboratórií. Ukázali sme tým, že si ho môžu zostrojiť študenti alebo profesori v každej škole,“ doplnila Škvareninová. Šikovné dievčatá vyrábali lapač po vyučovaní a zároveň písali k nemu prácu, takže im to trvalo pol roka.
Ich práca s názvom Lapač iónov bodovala najprv na Stredoškolskej odbornej činnosti, kde získali prvé miesto v kategórii Matematika, Fyzika. Následne sa so svojím vynálezom prihlásili aj do medzinárodnej fyzikálnej súťaže Particles4U. „Vôbec sme nečakali, že by sme boli s naším prístrojom z lyžíc úspešné,“ uviedla Andrea a dodala, že na ich veľké prekvapenie uspeli v konkurencii rovesníkov z 15 krajín sveta a vyhrali pre ich školu prednášku s úspešným vedcom a detektor merania kozmického žiarenia.