Slovensko patrí k tým krajinám, kde sa ľudový odev vyznačoval mimoriadne bohatou variabilitou a zachoval sa vo viacerých oblastiach až do polovice 20. storočia. Množstvo variantov ľudového odevu, ktoré sa na Slovensku vytvorilo, záviselo od mnohých faktorov – prírodných, spoločensko-ekonomických (národnostné, politické, náboženské a pod.).
Tieto faktory a ich vzájomný vzťah v priebehu vývoja vytvorili na prelome 20. storočia pestrú mozaiku okolo 60 odevných oblastí. Vystavené exponáty prezentujú sviatočný odev zo spomínaného obdobia. Sú rozčlenené na západné, stredné a východné Slovensko. Kompletné kroje sú zapožičané zo Slovenského národného múzea v Martine a krojové súčiastky zo zbierkového fondu ÚĽUV.
Tradičný odev je doplnený niekoľkými ukážkami – rekonštrukciami odevu z krojovej dielne ÚĽUV, ktoré vznikli v súčasnosti na základe vlastného dokumentačného materiálu, ktorý je jedinečným archívnym materiálom tohto druhu na Slovensku. Osobitnú časť výstavy tvoria módne odevy inšpirované tradičným odevom.