Nový Čas sa zhováral s novinárkou talianskeho denníka La Stampa. Monica Perosino v rozhovore opisuje, ako ich šokovala informácia o prepojení ´Ndranghety na najvyššie politické miesta na Slovensku.
Ako vnímate celú situáciu okolo vraždy Jána Kuciaka?
Táto situácia je šokujúca aj pre Talianov. Nevedeli sme, že ´Ndrangheta má svoje záujmy aj vo východoeurópskych krajinách, ktorých ekonomika rýchlo rastie. ´Ndrangheta sa zameriava na tie krajiny, kde sú v obehu veľké peniaze a čakáme na vyšetrovanie, čo polícia a súdy povedia. Ak je sieť taká hlboko zakorenená na Slovensku, tak je to veľmi strašidelné. Nanešťastie talianska mafia sa rozšírila pomerne ďaleko. Situácia v Taliansku je veľmi ťažká, ´Ndrangheta je veľmi násilná forma mafie, no máme v týchto dňoch veľmi dobrých policajtov špecializovaných priamo na mafiu. Môžeme povedať, že vieme ukontrolovať situáciu.
Stáva sa v Taliansku, že mafia má konexie na politikov?
História ´Ndranghety je napojená na politikov. V inom prípade by neexistovali, ale veľmi ťažko je to preukázateľné. Má- me určité indície v súvislosti s prepojením politikov na mafiu, ale nemá- me žiadny dôkaz teraz ani v minulosti.
Ján Kuciak ukázal, že asistentka premiéra mala prepojenie na Vadalu.
U nás sa tak veľmi neukazujú. Kupujú si hlasy určitými láskavosťami, alebo platia peniazmi priamo, ale dôkazy nie sú na verejnosti. Nemôžem hovoriť mená, lebo si privodím trestné stíhanie. Ale pamätám si len nejaké malé prípady politikov napojených na mafiu. Mali sme podozrenia na podvody v prípade známych ľudí z parlamentu, ale nič potvrdené.
Riešite v súčasnosti prebiehajúce prípady s ´Ndranghetou?
Žiadne veľké veci. Samozrejme, skúmajú to každodenne, ale nič veľké.
Aká je situácia v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka v Taliansku? Ako to vnímajú ľudia - aj napojenie na mafiu?
Reakcie boli obrovské. Tiež to pokrývajú takmer všetky denníky, ale nie je to jednoduché pokrývať z talianskeho pohľadu, lebo tie prepojenia nie sú také priame. Noviny sa však príbehu venujú vo veľkom. Pre ľudí to je veľká hanba, keď sledujem komentáre na sociálnych sieťach. Hovoria si, že „robíme zlé veci v zahraničí, nielen u nás doma“.
Pamätáte si na prípady, keď zabili novinárov v Taliansku?
Vôbec nie aspoň v súčasnosti. Novinári sa stretávajú s vyhrážkami, je tu aj prípad, keď televízny reportér bol napadnutý mafiou, lebo sa pýtal.
Zachovala sa podľa vás vláda správne - že odstúpil len minister kultúry, ale minister vnútra je vo funkcii?
V Taliansku by to nanešťastie bolo asi rovnaké. Na jednej strane rozumiem pozícii politikov, že chcú vedieť, čo sa deje okolo vyšetrovania, ale na druhej strane by mali rezignovať minimálne do konca vyšetrovania.
Mali ste reakcie od Slovákov?
Rozprávala som sa s niektorými a dostala som dve podobné reakcie, že tu predsa nemôžeme mať mafiu a je to práca oligarchov. Tento príbeh odhaľuje Slovákom, že talianska mafia existuje.
Boli nejaké oficiálne reakcie zo strany talianskych úradov?
Prokurátori nemôžu rozprávať, pretože vedú vyšetrovanie a nemôžu ani potvrdiť to, že spolupracujú.
Dá sa vôbec zbaviť ´Ndranghety?
Nie som si tým istá. Existujú stovky rokov a vedia sa hýbať v korupčnom systéme. Je to prirodzené prostredie zlých ľudí. Dobré je, že máme veľa policajtov, ktorí sa venujú potieraniu týchto prípadov.