Posledná a už nedokončená reportáž mladého reportéra poukázala na prepojenie talianskej mafie a Ficových najbližších. Preniknuté informácie opäť vyhnali ľudí do ulíc a Slovensko je pod lupou celej Európy. Béla Bugár už vyhlásil, že minister vnútra Robert Kaliňák musí odísť a popravu musia vyšetrovať medzinárodní vyšetrovatelia.
Kuciak vo svojej reportáži písal o klane ‘Ndrangheta, ktorý sa mal priživovať na eurofondoch na východnom Slovensku. Tiež o prepojení na tajomníka bezpečnostnej rady krajiny Viliama Jasaňa (65) a hlavnej štátnej radkyne Márie Troškovej (30). Obaja až do stredy pôsobili priamo u Fica na Úrade vlády. Trošková v minulosti založila firmu s Antoninom Vadalom, ktorý v kauze figuruje. Podľa Troškovej mamy bola aj jeho milenkou. Toto všetko vytočilo politikov Mostu a najskôr žiadali ich koniec, čomu premiér vyhovel, a teraz Bugár chce, aby odstúpil aj Kaliňák. „Riešenie má v rukách strana Smer. Ak k tomu nedôjde, strana to bude riešiť,“ povedal zatiaľ s tým, že by nebolo potrebné obetovať aj vládu. Špekuluje sa, že ak Kaliňák neskončí, tak odstúpi ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Poslanec Mostu Igor Janckulík bol pred vyhlásením svojho šéfa radikálnejší. „Z informácií, z ktorých čerpám a ktoré vyzerajú ako pravdivé, zvažujem opustiť koalíciu. Nie som za zotrvanie v koalícii,“ uviedol. Koalícia má krehkú väčšinu 79 zo 150 kresiel a aj keby sa Bugár rozhodol vo vláde zotrvať, koalícia by mohla prísť práve o niektorých poslancov. Ako sa zachová SNS, nie je jasné, od prepuknutia škandálu sa schováva Štátny tajomník Mostu Konrád Rigó pridáva, že s Kaliňákom musí ísť preč aj policajný prezident Tibor Gašpar. „Je zrejmé, že kým Kaliňák a Gašpar neodstúpia zo svojej funkcie, prípad krutej dvojitej vraždy a vyšetrovanie politických kontaktov v talianskych mafiánskych kruhoch sa pre našu spoločnosť nemôžu uspokojivo uzavrieť,“ odkázal Rigó.
Experti z iných krajín
Ďalšou požiadavkou Mostu tak je, aby do vyšetrovacieho tímu prišli nezávislí experti. „Aby to bolo dôveryhodné a nezávislé, je potrebné rozšíriť vyšetrovací tím a namontovať do neho medzinárodných vyšetrovateľov. Ak by boli legislatívne prekážky, sme ochotní prijať v skrátenom konaní zmenu, ktorá by to umožnila,“ vyhlásil Bugár. Bývalý vyšetrovateľ Jozef Vachálek tvrdí, že to podľa súčasných zákonov možné nie je. „Pochybujem, že by niekto z cudzích štátnych príslušníkov mohol nazerať do živého spisu. Určite nejaké informácie konzultujú a poskytnú ich aj nejakým nezávislým pozorovateľom, ale za súčasných podmienok ich nikto nezasvätí do podrobností prípadu,“ skonštatoval Vachálek.
Útek lídrov a oslavy MDŽ
Napätie v koalícii a jej ďalšiu budúcnoť riešili politickí lídri aj na koaličnej rade na Úrade vlády. Robert Fico sa však k ničomu nevyjadril a odišiel zadným vchodom spolu s ďalšími koaličnými parťákmi. Napriek poprave novinára Kuciaka večer premiér vystúpil na oslavách MDŽ. Chýbali mu však ďalší kolegovia zo strany. „Za iných okolností by tu vystúpilo niekoľko predstaviteľov Smeru, ale nechceme to, lebo si uvedomujeme vážnosť situácie,“ ozrejmil Fico. Smer po vražde začiatkom týždňa spočiatku zrušil niekoľko akcií.