"Niektoré z nich si ešte vyžadujú doladenie a dodatočný vývoj, iné sú už v rukách vojakov a pripravené na použitie. Každá zbraň, o ktorej som sa dnes zmienil, dokáže ľahko prekonať akýkoľvek systém protiraketovej obrany. Všetky testy dopadli úspešne," povedal Putin pre toto americké médium.
"Uvidíte vzostup Ruska, a to by mohlo roznietiť novú studenú vojnu. Podľa môjho názoru tí, ktorí vyhlásili, že sa začala nová studená vojna, nie sú analytici. Robia iba propagandu," poznamenal šéf Kremľa. Putin dodal, že nové zbrane, ktoré predstavil počas svojho štvrtkového výročného prejavu o stave štátu, sú odpoveďou na rok 2002, keď Spojené štáty odstúpili od zmluvy o obmedzení systémov balistických rakiet na obranu proti raketovým jadrovým zbraniam, podpísanej v roku 1972 medzi USA a bývalým ZSSR.
Dohoda zakazovala celonárodnú raketovú obranu. Vtedajší americký prezident George W. Bush označil zmluvu za zastaranú a prisľúbil rozmiestnenie americkej raketovej obrany so zámerom chrániť svet pred "vzrastajúcou hrozbou". "Ak máme hovoriť o pretekoch v zbrojení, tak tie sa začali práve v tomto bode," tvrdí Putin. Putin ďalej uviedol, že Washingtonu ponúkol spoluprácu na spoločnom vývoji raketovej obrany, ale Biely dom to odmietol, takže musel konať v najlepších záujmoch Ruska. "Namiesto vyhrážania sa jeden druhému by mali veľké mocnosti spojiť svoje úsilie o ochranu pred teroristami," zakončil ruský prezident.
Putin sa v prejave v moskovskej Manéži zmienil o novej strele s plochou dráhou letu, vysokorýchlostnom podmorskom drone, ktorý štartuje z ponorky, a novom type ťažkej balistickej strely Sarmat. Nasadenie ruských medzikontinentálnych balistických striel typu RS-28 Sarmat s termonukleárnymi hlavicami sa plánuje už niekoľko rokov. Ruské médiá v roku 2016 po odtajnení detailov tejto zbrane oznámili, že RS-28 je schopná dopraviť na cieľ hlavicu, ktorá dokáže vymazať z mapy územie "veľkosti Texasu alebo Francúzska".