Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič vystúpil na tlačovej konferencii o vražda Jána Kuciaka († 27). Matovič pripomenul, že minister Kaliňák bol v pondelok vystavený otázke, prečo bol šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer na mieste činu dvojnásobnej vraždy vo Veľkej Mači (okres Galanta).
Krajmer pritom na mieste činu vraždy nemal čo robiť, ako vyhlásil Matovič. "Nikdy doteraz sa v histórii nestalo, aby jeho šéf bol na obhliadke mŕtvoly, lebo to nie je jeho práca," cituje Matovič jedného z Krajmerových podriadených. Kaliňák sa v relácii RTVS vyjadril, že to bolo vyšetrovaniu talianskej stopy.
Po prenose sa však redaktor Aktuality.sk Ladislav Bariak Kaliňáka spýtal, prečo tam Krajmer bol kvôli Talianom , keď v tom čase nik nevedel, že Kuciak robil práve na Talianoch. "Vedel to Kuciak, ktorý bol mŕtvy, jeho partnerka a zrejme šéfredaktor v Aktualitách," povedal Matovič na tlačovke. Informácia o talianskej stope vyšla najavo v pondelok popoludní, Krajmer bol na mieste činu už dopoludnia.
V tom momente sa minister vnútra začal potiť a musel si sadnúť. "Mám dôvodné podozrenie sa domnievať, že tento pot značí, že niečo prezradil," vyhlásil líder OĽaNO. Podľa Matoviča sú na to dva dôvody. "Buď to, že Krajmer bol zametať stopy, alebo že Krajmer odpočúval Kuciaka," dodal Matovič.
Prepojenie Bödöra s Gašparom
Líder OĽaNo ešte pripomenul, že nitriansky podnikateľ Norbert Bödör je švagrom policajného prezidenta Tibora Gašpara. Práve o podnikateľovi pred časom Kuciak napísal tri rozsiahle reportáže, ktoré prepájajú Bödöra s organizovaným zločinom.
Matovič vyhlásil, že podnikateľova firma SBS Bonul rapídne zvýšila za posledné roky svoje zisky. V roku 2009 firma vykázala zisk 18 miliónov eur, v roku 2017 už 63 miliónov eur. "Dramaticky rastie obrat, dramaticky rastie zisdk a všetky obraty, ktoré robí, robí so štátom," vyhlásil Matovič. Bödör podľa Matoviča vyhlasuje, že Krajmer je jeho otrokom. Manželka Krajmera dokonca pracuje v Bödörovej firme.
Výzva pre koalíciu
Opozičné hnutie vyzvalo vládnu koalíciu, aby prestala v parlamente blokovať vznik komisie, ktorá môže kontrolovať používanie informačno-technických prostriedkov vo vyšetrovaní. Jej opodstatnenosť nikdy nebola taká vážna ako teraz, zdôraznil poslanec hnutia Gábor Grendel. OĽaNO sa podľa neho bude na utorkovom zasadnutí parlamentného výboru na kontrolu SIS pýtať, čo zistila pri vlaňajšom monitorovaní jednej z talianskych firiem a čo so zisteniami urobila. Ak to odstúpili orgánom činným v trestnom konaní, bude sa treba pýtať na branno-bezpečnostnom výbore, či nejaké informácie SIS dostali a ako ich vyšetrili, doplnil.