V Košiciach a Banskej Bystrici sa situácia dokonca zhoršila, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre tieto lokality v utorok (5.3.) večer najvyššiu výstrahu pred závažnou smogovou situáciou.
V Košiciach i Banskej Bystrici SHMÚ nameral hodnotu až 157 mikrogramov prachových častíc PM1O na meter kubický. Vysoké emisie sú spôsobené vykurovaním pevnými palivami, ako aj dopravou a priemyslom v kombinácii s nepriaznivými rozptylovými podmienkami. V priebehu utorka meteorológovia neočakávajú výrazné zlepšenie situácie.
Smogovú situáciu (prekročenie informačného prahu 100 µg/m3) vyhlásil SHMÚ v utorok aj pre Krompachy, Veľkú Idu, Jelšavu, Prešov, Žilinu a okolie, Prievidzu a okolie. Naďalej platí výstraha pre Ružomberok, Topoľníky, Nitru, Bratislavu, Malacky, Senicu, Martin, Vrútky, Trnavu. SHMÚ upozorňuje, že prachové častice PM10 môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami
dýchacej a srdcovo– cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Akútne účinky sa môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu informačného prahu (100 µg/m3) vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môžu vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.
Chronické účinky je možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu.
SHMÚ v čase smogovej situácie odporúča obmedziť pohyb vonku, obmedziť fyzickú námahu vonku a skrátiť vetranie obytných miestností. Obyvateľstvo by nemalo spaľovať odpad vrátane odpadového dreva a v prípade kúrenia drevom používať len dobre vysušené palivo.