Svoje o tom vedia v portugalskom klube Atlético CP, írskom Athlone Town či rumunskej Academii Clinceni. Všetky spájajú podozrenia s ovplyvňovaním výsledkov a väzby práve na Anping. Číňania to vlani skúšali aj u nás. Zamerali sa, ako u nich býva zvykom, kluby s finančnými problémami. Takými boli vtedy Senica či druholigové Komárno. Oba subjekty však návrhy pochybného investora odmietli. A urobili dobre. Vstúpiť do nich sa im nepodarilo aj vďaka iniciatíve a spolupráci s oddelením integrity Slovenského futbalového zväzu (SFZ), ktorý sa zaoberá problematikou podozrivých stávok a manipuláciou zápasov.
Upozornenia zabrali
„Senicu sme priamo upozornili na toto nebezpečenstvo. Ľudia z klubu boli radi, hoci prvú konkrétnu ponuku odmietli. Po našom varovaní ukončili akékoľvek kontakty s Číňanmi. Všetky kluby prvej a druhej ligy sme najprv emailom informovali a potom aj osobne, aby si dávali pozor na takéto praktiky. Ich záujmom je ovládnuť zvyčajne menší klub a priviesť doň hráčov, ktorí nemajú vysokú kvalitu. Môžu sa tak skôr uplatniť a prostredníctvom nich potom ovplyvňovať zápasy,“ vysvetlil Novému Času Jakub Čavoj z oddelenia integrity futbalu SFZ.
Kroky zväzu proti stávkarským mafiám a pokusom o ovplyvňovanie výsledkov ocenil aj Jozef Hosmaj z rakúskej agentúry Indexxdata. Tá sa venuje boju proti korupcii v športe na medzinárodnej úrovni. „S Jakubom Čavojom som v kontakte každý týždeň. Pravidelne komunikujeme a spolupracujeme. V tomto je SFZ jedným z najaktívnejších zväzov v Európe a musím zdôrazniť, že sa naozaj snaží,“ povedal nám Hosmaj.
V Čechách uspeli
Rovnakej spoločnosti Anping sa cez nastrčenú firmu minulý rok podarilo vstúpiť do českého treťoligového tímu z Mohelníc. Stačilo jej na to 100 000 eur. Klub sa podľa portálu idnes.cz už počas jesene dostal do podozrenia s manipulovaním minimálne dvoch zápasov. Preto po polovici súťaže skončili traja hráči.
„Nikoho som nevyhodil. Podozriví hráči sa už neukázali. Sami zmizli,“ vyhlásil tréner Dušan Zmolík. Mená neprezradil, ale podľa novín išlo o brankára Rohela a dvojicu obrancov Grigorovsa a Ivana.
Za korupciu už u nás padali tresty
Škandál s ovplyvňovaním výsledkov vyšiel na povrch v septembri 2013. Bol prvý, ktorý súvisel s korupciou spojenou so stávkovaním v slovenskom futbale. Prípad sa začal oznámením hráča českej juniorskej ligy, že ho kontaktovali s ponukou na ovplyvnenie zápasu. To rozbehlo vyšetrovanie, ktoré odhalilo stávkarský gang. Jeho členovia ovplyvnili celkovo 19 stretnutí na Slovensku a v Česku. Celý gang riadila mafia zo Singapuru.
Boli odsúdení:
Ivan HODÚR, 3 roky podmienečne
Michal DIAN, 2 roky podmienečne
Marek BOŽOŇ, 2 roky podmienečne
Róbert RÁK, 3 roky podmienečne
Martin TRANČÍK, 6 mesiacov nepodmienečne