Premiér Robert Fico (53) podľa neho urobil chybu, keď si k telu pripustil Máriu Troškovú (30).
Ako vnímate situáciu na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka?
Zavraždenie novinára a jeho partnerky je akt, ktorý vyžaduje všeobecné odsúdenie. Druhé veci, ktoré sa riešia popri tom a vynárajú sa na povrchu, je otázka dôveryhodnosti predstaviteľov štátu a dôveryhodnosť toho, čo robia. Oni sa bránia, že my sme nevraždili, to nikto netvrdí, ale zodpovednosť za stav spoločnosti u nich existuje, aj politická, aj morálna. Zodpovedajú za to, čo sa v štáte stane, aj keď to osobne neurobia. Tú zodpovednosť musí na seba zobrať vláda.
Ako hodnotíte vystupovanie premiéra Fica k tejto téme?
Poznám ho veľmi dobre, až priveľmi dobre, aby som prejavoval úctu k nemu. Mal by odstúpiť. Jednoznačne. Je tam ale technologická chyba, ktorá môže privolať iný zvrat a dosiahnuť iné ciele ako iba jeho odstúpenie. Muselo by prísť k dohode medzi koalíciou a prezidentom o súčasnom odchode a nástupe novej vlády. Ak by vznikla medzi tým, tak je tam ústavná medzera, ktorú zapríčinili Robert Fico, Mikuláš Dzurinda, že ak by bol tam časový posun, prezident môže poveriť zostavením vlády kohokoľvek. Prezident si vyberie človeka, ktorého poverí, ten si vyberie vládu vhodnú prezidentovi a idú do parlamentu a nedostanú dôveru. Podľa toho dodatku, čo urobili Dzurinda s Ficom, nemusí prezident takúto vládu, ktorá nemá dôveru, odvolať. Môže ju nechať ľubovoľne dlho, akurát sa menia aj kompetencie v tom, že o zásadných otázkach musí rozhodovať prezident. To je zmena politického systému.
Čo hovoríte na to, že premiér mal v úrade štátnu radkyňu Troškovú, ktorá má prepojenie na ľudí podozrivými z kontaktov na taliansku mafiu?
Stane sa. Bolo to sympatické dievča, možno ten vonkajší vzhľad stačil na to, aby pracovala na úrade, ale predpoklady odborné a osobné tam žiadne nevidím. Skôr to vidím v tom vzhľade a možno nejaká sympatia, ale naozaj v tom nevidím kvalitu pre politiku, pre ktorú by si ju zobral k sebe. Okolie predsedu vlády je veľmi citlivé na množstvo kontaktov, ktoré k nemu idú. Moja skúsenosť v tomto smere bola tiež tvrdá, často som musel meniť ľudí, lebo ochrana samého seba tam musí byť a keď ide veľmi blízko k predsedovi vlády, treba trikrát pozrieť, kto to je a čo to môže priniesť.
Myslíte si, že protesty ľudí, ktorí vyšli do ulíc, dokážu niečo vyriešiť?
Ľudia protestujú proti stavu štátu. Hľadajú odpoveď na dôveryhodnosť. Skutok je zavrhnutiahodný. Každý musí vystúpiť, každý musí niečo precítiť. Aj my sme rodičia, či chcete a či nie, dotkne sa vás to kdesi v najväčších hlbinách duše, ale protesty sa zatiaľ javia, že sú organizované nestranne, až po čase sa ukáže, koľko je v tom politično, ale pokiaľ ide o ochranu cti, života, záruky vyšetrenia, rozpory s morálkou, so zásadami spoločnosti, je to naprosto odôvodnené a správne a čo je novinka oproti minulosti, idú mladí ľudia. Keď sa študenti pohnú, nikdy to pre vládu nič dobré neveští.