Ten podľa žaloby podanej na miestnom federálnom súde v Sacramente bráni presadzovaniu imigračnej legislatívy, pretože sa vlani v októbri vyhlásil za tzv. "Sanctuary State", to znamená, že poskytuje útočisko prisťahovalcom bez platných dokladov, na čo však z ústavy nie je oprávnený. Informovala o tom televízia NBC News.
Kalifornský guvernér Jerry Brown z Demokratickej strany, ktorý je v žalobe menovite spomenutý spolu s generálnym prokurátorom Kalifornie Xavierom Becerrom, sa dostal do sporu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, keď podpísal tri zákony na ochranu prisťahovalcov, ktorým hrozí deportácia.
Zákony okrem iného obmedzujú spoluprácu kalifornskej polície s federálnymi orgánmi pri pátraní po nelegálnych migrantoch. Aj mnohé mestá a okresy avizovali, že nebudú spolupracovať s federálnymi orgánmi. Podľa ministerstva tým však ochraňujú aj nebezpečných zločincov zo zahraničia.
Brown v reakcii na žalobu kritizoval amerického ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa, ktorý je zástancom Trumpovho kurzu proti nelegálnej migrácii. "V časoch nebývalých politických turbulencií prišiel Jeff Sessions do Kalifornie, aby ďalej rozdeľoval a polarizoval Ameriku," napísal guvernér na Twitteri. "Jeff, vo Washingtone môžu byť takéto politické triky pravidlom, ale tu nebudú fungovať," dodal. Z odhadovaného celkového počtu 11 miliónov prisťahovalcov bez platných dokladov sa v Kalifornii nachádza takmer štvrtina.