Najbližšie občianske protesty sú naplánované na piatok a okrem hlavného pochodu v Bratislave plánujú vyjsť ľudia do ulíc aj v takmer tridsiatke ďalších slovenských miest.
Svoju podporu ohlásili aj zahraničné metropoly. Všetci veria v čo najrýchlejšie objasnenie vraždy novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27) a chcú vyjadriť svoju nespokojnosť s aktuálnym dianím na politickej scéne. Najväčšie odhodlanie srší z mladých ľudí. Hoci akademické pôdy univerzít musia ostať apolitické, mnohé z nich sa rozhodli podporiť študentov aspoň tým, že na piatok udelili rektorské voľno.
Kde na piatok zrušili výuku
- Slovenská technická univerzita
- Univerzita Komenského v Bratislave - niektoré fakulty
- Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre - niektoré fakulty
- Trnavská univerzita v Trnave
- Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (po 13.00)
- Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
- Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre - niektoré fakulty
- Technická univerzita v Košiciach
- VŠVU a VŠMU
- Univerzita Mateja Bela
- Katolícka univerzita v Ružomberku
Chceme pochodovať
Bálint Lovász, predseda Študentskej rady vysokých škôl
Rektorov sme požiadali, aby v súvislosti s piatkovým pochodom udelili rektorské voľno, aby sa študenti mohli akcie zúčastniť. Študentská rada vysokých škôl citlivo vníma vraždu novinára a jeho snúbenice a s tým spojené ohrozenie novinárskej slobody a garancie slobody prejavu. Budúcnosť krajiny má byť založená na vzdelaní a kritickom myslení, preto musíme odsúdiť šírenie konšpirácií.
Študentom vytvoríme priestor vyjadriť sa
Pavol Sovák, rektor Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach
Vytvoríme priestor na to, aby študenti a zamestnanci mali možnosť vyjadriť sa prostredníctvom občianskych zhromaždení k požiadavke na rekonštrukciu novej vlády. Preto rektor spolu s dekankami a dekanmi rozhodol, že udelí rektorské voľno dňa 9. marca od 13. hodiny. Zároveň si univerzita ctí princíp apolitickosti univerzitnej pôdy.
Lea Kleinová (20)
Sabinov, učiteľstvo biológie a chémie
Snažím sa držať krok s tým, čo sa tu deje, a myslím si, že je to najhoršie za poslednú dobu. Na pochode som si chcela uctiť pamiatku a pripomenúť to, čo sa stalo a tiež s tým vyjadriť nesúhlas. Študenti sa snažia už dlhodobo vyjadriť protikorupčnými pochodmi to, čo sa tu deje. Sme jediná nádej v podobe pozitívnej zmeny pre Slovensko.
Pavol Cibula (22)
Leopoldov, študent filozofie a histórie
Moja účasť je najmenej, čo môžem urobiť pre chod tohto štátu. Chcem, aby to smerovalo k lepšiemu. Dúfam, že mladí majú v rukách moc, ktorá to môže zmeniť. Chýba nám veľa politickej kultúry, je tu pár zábleskov v podobe Maďariča, Lipšica, ale stále je to minimum oproti kauzám, ktorým čelí väčšina poslancov, respektíve vlády, za čo mali odstúpiť už pri podozrení.
Juraj Zeleňák (20)
Vranov nad Topľou, študent práva
Je to vážna situácia, pretože sa potlačujú ľudské práva na Slovensku. Politická situácia to v našej spoločnosti odzrkadľuje a určite by mala nastať nejaká zmena. Účasť pochodu je jednou zo základných foriem, ako by sa dalo dopracovať k tej zmene. Mladí ľudia majú veľkú šancu zmeniť súčasnú situáciu.
Silvester Leščák (21)
Študent FEI TUKE, Pečovská Nová Ves