V tomto chaose a drsnej situácii sa ocitla aj speváčka Katarína Knechtová (36). Tá v obľúbenom dovolenkovom rezorte momentálne relaxuje, o čom informovala svojich fanúšikov na sociálnych sieťach. Katkinu pohodu pri oceáne však vystriedala neistota a umelkyňa musela svoju bezpečnosť konzultovať aj s miestnymi obyvateľmi.
Knechtovej došla trpezlivosť s nedávnymi tuhými mrazmi a zamierila do teplých krajín. A hoci sa Katka vyhla mínusovým teplotám, na Srí Lanke si ju počkalo politické „zemetrasenie“ a náboženské roztržky. Zašlo to dokonca až tak ďaleko, že na ostrove od utorka platí desaťdňový výnimočný stav a zákaz nočného vychádzania.
Nový Čas preto oslovil porotkyňu známej speváckej súťaže s otázkou, ako ju zasiahli dramatické chvíle v krajine. „Ja sa momentálne venujem ajurvéde, tak som chránená a zároveň izolovaná od vonkajšieho sveta. Žijem naplno tým svojím vnútorným,“ povedala Novému Času Knechtová s tým, že po našom kontaktovaní radšej zašla za domácimi obyvateľmi a na búrlivé udalosti sa ich opýtala. „Povedali mi, že sa nič výnimočné nedeje a sú to zrejme politické boje a zámerné očkovanie ľudí. Zdá sa, že všade vo svete sa deje v princípe to isté. Smutné,“ dodala Katarína, ktorá sa snažila celú situáciu zľahčiť.
Svetové agentúry však hovoria o veľkom násilí medzi členmi sinhálskej komunity a moslimami. Došlo tam vraj už aj k vražde a jeden človek mal uhorieť vo svojom obchode, ktorý znepriatelená strana podpálila. Následky zlosti pocítili aj na niektorých zničených mešitách či domoch.
Dlhoročný konflikt
Cejlón získal nezávislosť od Veľkej Británie v roku 1948 a v roku 1972 bol premenovaný na Srí Lanku. Od roku 1983 tam pretrvávala krvavá občianska vojna medzi Tamilčanmi a Sinhálcami. Začala povstaním organizácie Tigre oslobodenia tamilského Ílamu. Vojna trvala dlhých 26 rokov do mája 2009. Zahynulo niekoľko desiatok tisíc ľudí. Napätie medzi menšinovými Sinhálcami a Tamilčanmi stále trvá.