Sexica bola v minulosti v intímnom kontakte s podnikateľom Antoninom Vadalom (42), ktorý má podľa talianskych vyšetrovateľov blízko k tamojšej mafii. Na triku má Trošková zrejme viacero škandálov. Ozval sa bývalý diplomat, ktorý tvrdí, že ju premiér pretlačil na stretnutie s kancelárkou Angelou Merkelovou (63) proti vôli nemeckých úradníkov.
Fico na priamu otázku, ako je možné, že na Úrade vlády dlhé roky zamestnával Troškovú napriek jej stykom s Vadalom, neodpovedal. „Boli vyvodené personálne rozhodnutia, ale možno príde čas, keď sa budete musieť mnohým ľuďom ospravedlňovať,“ uviedol premiér. To ešte netušil o spovedi bývalého pracovníka ministerstva zahraničných vecí Ondreja Gažoviča, ktorý sa rozrozprával o plánovaní minuloročného stretnutia Fica s Merkelovou. Súčasťou ich rokovaní bola aj samotná Trošková, ktorú pretláčal Úrad vlády. „Na ambasáde nás tešilo, že nemecká strana nasadila najťažšie kalibre. Bol to znak, že stretnutiu prisudzujú primeranú váhu. Kancelárku sprevádzal napríklad Christoph Heusgen, jej pravá ruka a kľúčový poradca pre zahraničnú politiku. Premiéra Sobotku mali sprevádzať samí seniorskí diplomati,“ píše Gažovič v komentári Denníka N.
Prekvapením bola nominácia členov delegácie zo slovenskej strany. „Z Úradu vlády SR prišla požiadavka, aby sa na rokovaní popri dvoch rešpektovaných diplomatoch zúčastnila aj istá málo úspešná modelka s pochybnou povesťou. Nedostatok expertízy v oblasti zahraničnej politiky táto osoba kompenzovala blízkym vzťahom k premiérovi,“ uvádza Gažovič. Problémom to začalo byť vtedy, keď Nemci začali protestovať proti Ficovej nominácii. „Nie je príjemné byť na druhej strane telefónu, keď vám nemeckí diplomati naznačujú, že so zložením vašej delegácie majú problém. Nie je to príjemné, najmä keď chápete, že majú pravdu. Najmenej príjemné je to vtedy, keď viete, že Úrad vlády SR odmieta cúvnuť,“ konštatuje Gažovič.
Trošková bola následne aj u nemeckého prezidenta, ale Fico ju podľa dostupných informácií zobral aj do talianskeho Ríma, kde bolo zasadnutie predsedov vlád EÚ. Premiér sa jej zastal. „Mária Trošková bola zamestnankyňou kancelárie predsedu vlády SR. Na základe tejto pozície bola členkou delegácií na viacerých medzinárodných stretnutiach, tak ako je to štandardné aj pri iných predstaviteľoch štátu či vlády,“ uviedli od Fica.
Mimoriadne zlá vizitka pre Fica
Pavol Demeš, exporadca prezidenta Kováča
Účasť Márie Troškovej na schôdzkach na najvyššej úrovni v Berlíne bola jednoznačne nevhodná. Z protokolárnych i odborných hľadísk. Nečudujem sa, že s tým naša diplomacia mala vážny problém. Po zisteniach, že štátna radkyňa nemala bezpečnostnú previerku a je na nej tieň podozrenia z prepojenia na taliansku mafiu, je to pre premiéra mimoriadne zlá vizitka. Neviem si predstaviť, ako to teraz zdôvodní.
Mali ju preveriť
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik
Je v absolútnej kompetencii predsedu vlády, aby si na svoje rokovania vodil, koho chce, ale ak požaduje, aby sa jeho osobná asistentka zúčastňovala na rokovaniach na najvyššej politickej úrovni, tak v tom prípade mala mať bezpečnostnú previerku. Premiér, keď sa rozhodol pre veľmi neštandardnú úroveň na slovenskej strane na takéto rokovania, to musí vysvetľovať kolegom a zdôvodňovať to.