Stopu talianskej mafie vedúcu k politickým špičkám vláda zatiaľ ignoruje a minister Kaliňák doteraz nerezignoval. Organizátori pochodu tak žiadajú, aby sa na vyšetrovaní podieľali vyšetrovatelia zo zahraničia a zároveň, aby na Slovensku vznikla vláda, ktorá nebude spájaná s organizovaným zločinom.
Smrť mladej dvojice spustila na Slovensku lavínu nebývalých rozmerov. Už minulý týždeň sa na pochode v 60 mestách na Slovensku a v zahraničí zúčastnilo viac ako 50-tisíc ľudí. Iniciatíva Postavme sa za slušné Slovensko tvrdí, že vyjadrenia politikov k iniciatíve považujú za nedôstojné. „Dokazujú to, že títo politici nie sú ochotní vyvodiť akúkoľvek osobnú zodpovednosť za stav krajiny, ktorý viedol k zavraždeniu novinára a jeho partnerky. Krajiny, kde vláda každým dňom stráca dôveru svojich občanov,“ napísali organizátori.
Zároveň vyzvali vysoké školy, aby v piatok popoludní zrušili vyučovanie a pred vchod dali sviečku. Väčšina z nich túto aktivitu podporila, bokom zostala len Trenčianska univerzita, ktorá dala svojim študentom na výber. „Inými slovami, kto sa chce vzdelávať, ten sa môže vzdelávať, kto chce ísť na pochod, môže ísť na pochod,“ napísal na sociálnej sieti rektor univerzity.
V uliciach budú stovky policajtov
Najväčšie davy ľudí, ktorí prídu podporiť Iniciatívu Postavme sa za slušné Slovensko, sa očakávajú v Bratislave na Námestí SNP. Šéf polície Tibor Gašpar tvrdí, že v uliciach budú aj policajti z iných krajských miest. „Očakáva sa, že to budú protesty v takom rozsahu, ako bola Gorila,“ povedal policajný prezident s tým, že majú informácie o možných provokáciách a stretoch s políciou, ktoré sa chystajú. „Zaregistrovali sme aj množstvo výziev na internete,“ dodal. Podľa jeho slov majú policajti pokyn, aby sa k ľuďom, ktorí sa zúčastnia na proteste, správali tolerantne. Účastníci musia rátať aj s dopravnými obmedzeniami v blízkosti Námestia SNP a priľahlých uliciach.