Namiesto pritúlenia tak hneď po príchode malej Emanuelky na svet nasledoval boj o život. Rozkošná princezná musela absolvovať náročnú operáciu a potrebovala zriedkavý typ krvi. Osud chorého dievčatka dojal známych aj neznámych z celého Slovenska, ktorí sa rozhodli podať pomocnú ruku.
Statočná mama Katarína (35) vraví, že diagnóza ich dcérky nie je až taká ojedinelá. „Zhruba jedno zo sto detí sa rodí s vrodenou srdcovou chybou. Asi 60 % z nich je diagnostikovaných po pôrode. Nám to povedali v 12. týždni tehotenstva v Libanone, potom nám to potvrdili aj v Slovinsku a nakoniec aj na Slovensku. Lekári nám odporúčali umelo prerušiť tehotenstvo, čo pre nás neprichádzalo do úvahy,“ povedala Katarína. O život svojej princeznej sa rozhodli zabojovať - začali získavať informácie o ochorení a konzultovať všetko s odborníkmi. Boli tiež v kontakte s rodičmi, ktorí mali rovnako choré dieťa.
Kolaps po operácii
Emanuelka sa narodila 18. januára. Prišla na svet s vrodenou poruchou srdiečka – bez priehradky, ktorá oddeľuje srdcové komory. V Detskom kardiocentre na Kramároch ju operovali 7. februára. Vydýchnuť si však, žiaľ, nemohli. „Z neznámych príčin jej skolaboval organizmus, museli ju resuscitovať a dať na 4 dni na mimotelový obeh. Potrebovala množstvo krvi. Lekári ani my sme nevedeli, či to vôbec prežije,“ pokračuje.
Keďže má malá bojovníčka zriedkavejšiu krvnú skupinu A Rh negatív, rozšírili medzi rodinou a priateľmi na sociálnej sieti prosbu o darovanie krvi. „Oceňujeme obrovskú profesionalitu tímu v Detskom kardiocentre. Celkový počet darcov odhadujeme asi na 20. Aj vďaka krvi ju mohli odpojiť od prístrojov a teraz už srdiečko aj pľúca pracujú samostatne. Stále sa však musí naučiť prijímať materské mlieko, ktoré jej doteraz podávajú sondou,“ doplnila Katarína.
Emanuelka je však stále na intenzívke. „Malú ešte čaká veľa problémov a výziev, ale teraz sa jej už darí pomerne dobre, dokonca sa vie usmiať, po viac ako mesiaci od narodenia som si ju konečne mohla zobrať na ruky. Predtým to bolo komplikované pre všetky prístroje, káble a hadičky. Dúfam, že okolo Veľkej noci ju budeme mať už doma,“ dodala.
Ako darovať krv na konkrétne meno
Klára Sviteková, lekárka, NTS
Darovanie na meno nie je zložité. Stačí v evidencii darcov povedať, na aké meno idem a kde menovaný leží. V evidencii potom vypíšu malý štítok s menom a nemocničným oddelením a ten sa nalepí na konzervu krvi pri odbere.
Darovanie na meno je pomocou a zároveň vytvára priestor na aktivitu rodiny, ktorá je vystavená psychickému tlaku pri vážnej chorobe svojho príbuzného. Týmto aspoň na nejaký čas upriamia svoju pozornosť na získavanie darcov. Mnohí takto získaní darcovia už ostávajú darcami, vidia, ako krv pomáha, teda ide o tzv. priamu motiváciu k odberu. NTS SR víta každého dobrovoľného darcu.