Špirko sa odvíjal od informácií, ktoré mu dal daňový podvodník Ľuboš Varga (48) počas dozorovania obchodovania Kaliňáka s Ladislavom Bašternákom, no sám ich hodnovernosť začal prešetrovať, kým ho neobvinila NAKA a prípad mu odobrali. Jeho otvorené vystúpenie poriadne nahnevalo jeho nadriadených.
Kľúčovou postavou v obvineniach proti Kaliňákovi a Počiatkovi je Ľuboš Varga. Ten poskytol schémy fungovania provízií z kšeftov na ministerstve vnútra práve prokurátorovi Špirkovi. Neskôr zo svojich odpovedí cúvol a tvrdil, že Špirko ho oklamal a on nevedel, že spisuje oficiálnu výpoveď.
Disciplinárna komisia, na ktorej sa zúčastnila ako jediná novinárka Gabriela Kajtárová, to však jednoznačne odmietla. „Pokiaľ niekto sedí niekoľko hodín s prokurátorom, ktorý obsah vyjadrení zapisuje, tak tvrdenie (o neformálnom rozhovore) je zjavne neuveriteľné,“ konštatuje sa v zápisnici. Komisia sa ďalej zhodla aj na tom, že pri výsluchu, vzhľadom na citlivé informácie, nemuseli byť ďalší svedkovia ani zapisovateľka, ktorá ju podpísala neskôr.
Celkovo boli zhotovené tri zápisnice v rovnakom znení. Kým dve sú preukázateľne podpísané Vargom, na tretej, ktorá bola predložená ako pracovná verzia bez podpisov špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, boli falošné podpisy. „Sám špeciálny prokurátor pri výsluchu potvrdil, že tieto falošné podpisy na zápisnici v tom čase neboli. Kedy sa tam dostali a akým spôsobom, sa nepodarilo zistiť,“ konštatovala komisia. Robert Kaliňák sa proti tvrdeniam o megaprovíziách ostro ohradil. „Všetky fakty svedčia o absurdnosti Špirkových vyjadrení,“ povedal. Zasahovanie do vyšetrovania či obvinenia z odpočúvania prokurátora odmietol aj šéf polície Gašpar. Špirko podal na Kaliňáka aj políciu trestné oznámenie zo sabotáže zo strachu o život. Za „totálny nezmysel“ označil obvinenia aj Počiatek.
K spovedi Špirka zaujali postoj aj jeho nadriadení. Šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik tvrdí, že porušil viacero predpisov. „Ak si niekto spraví súkromný brífing v pracovnom čase a nikomu o tom nepovie, ak niekto dáva informácie zo živého spisu ako občan, bez zbavenia mlčanlivosti, no prosím,“ povedal s tým, že s ním nemal šancu hovoriť, lebo v piatok do práce neprišiel.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár jeho vystúpenie označil za „záhradnú slávnosť“ a jeho postup pri spisovaní zápisnice opísal ako pochybný. „Zápisnica bola robená veľmi pofidérnym spôsobom. A spôsob, ako to povedal, je neštandardný. Prečo to povedal teraz, keď je situácia, aká je?“ pýtal sa Čižnár. Zároveň potvrdil, že informácie, ktoré boli v inkriminovanom spise, sa preverujú. Špirka zatiaľ vyhodiť nechcú. „Keby som ho za toto sekol, tak prvý visím na kandelábri,“ zakončil Čižnár. Za Špirka sa však postavili niektorí prokurátori, ktorí o ňo hovoria ako o „odvážnom chlapovi“.
Čo vyšetroval prokurátor Špirko?!
Špirko prehovoril o zákazke, z ktorej mali ísť provízie Kaliňákovi a Počiatkovi, týkala sa dodávky sieťových komponentov a technológií v pôsobností ministra vnútra. Kaliňák aj Počiatek všetko popierajú.
Údajne podvodné konanie zastrešovali 2 osoby, prvou je „pán Milan“ reálne realizoval a manažoval tento projekt, mal blízko aj k Úradu vlády.
Druhá osoba „Peňaženka“ (nazval ju tak oznamovateľ), pôsobila ako poradca na ministerstve, jej úlohou bolo vytvárať účtovné pozadie transakcií, ktoré sa podarilo vytvoriť z týchto zákaziek a ktoré predovšetkým boli určené pre Jána a Roba a zastrešoval legalizáciu peňazí.
Celkovo v piatich čiastkách 60-tisíc eur, 100-tisíc eur, 100- až 150-tisíc a nakoniec 100-tisíc eur, ktoré boli určené na odovzdanie Janovi a Robovi.
Celkovo sa malo zlegalizovať a vyplatiť podľa Vargu dvom ministrom až 200 mil. €.