Hlavnými myšlienkami občianskych demonštrácií po smrti Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27) sú okrem vyšetrenia ich smrti aj zmeny vo vláde, nad ktorou visí tieň podozrenia z blízkosti k talianskej mafii.
Do protestov sa zapojili desiatky slovenských miest, pričom najväčší počet ľudí - podľa prvotných odhadov 40-tisíc, prišlo do Bratislavy. Na pódiu na Námestí SNP sa striedali zástupcovia učiteľov, novinárov či umelcov a nechýbal ani emeritný arcibiskup Róbert Bezák. „Je v tom niečo hrozné, biblické, že až smrť nás vyprovokuje, aby sme sa tu stretli. Janko a Martinka, stali ste sa hrdinami Slovenska,“ povedal Bezák s tým, že „keď zabitie človeka prejde medzi nás bez povšimnutia, bol by to znak rozpadu spoločnosti“.
Neodpustil si ani odkaz Mostu, ktorý sa rozhoduje o zotrvaní v koalícii. „Nech mi je dovolené pozdraviť pána Bugára, Žitňanskú, Šebeja, do ktorých rúk som vložil svoju dôveru,“ dodal Bezák.
Organizátor Peter Nagy vysvetľoval, že k protestom ich dohnal fakt, že vláda nevyvodila politickú zodpovednosť za to, čo vyplávalo na povrch po Kuciakovej smrti. „Táto vražda spôsobila obrovskú nedôveru v štát a pre jej obnovenie potrebujeme vládu bez podozrenia, že by bola spojená s organizovaným zločinom,“ povedal Nagy. „Slovensko je v posledných dňoch otrasené tak, ako roky nebolo. Chceme sa postaviť za slušnú a demokratickú krajinu, kto, ak nie my, kedy, ak nie teraz?“ pýtali sa organizátori na začiatku protestu v Bratislave. Dav poväčšine skandoval protivládne heslá a počúval citácie z posledného článku Kuciaka o prepojeniach talianskej mafie na ľudí na Úrade vlády.
V Prešove vystúpila mama zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová. „Prišla som preto, lebo som presvedčená, že naši mladí by to tak chceli. A priviedol ma aj hrôzostrašný pohľad, ktorý sa mi naskytol, keď som vstúpila do domu vo Veľkej Mači,“ povedala.
Sociológ Martin Slosiarik vysvetľuje, že je ešte ťažko rozprávať o celkovom obraze stavu slovenskej spoločnosti. „To, čo sa deje na uliciach, je však následok toho, čo sa v posledných týždňoch deje na politickej scéne, je to dôsledok vystúpení a káuz, ktoré sa prevalili - najmä spojenie politických špičiek s mafiou. Prerastanie takýchto štruktúr má vplyv na mobilizáciu ľudí,“ hovorí Slosiarik. Masovosťou demonštrácií sú pochody ešte väčšie ako tie, ktoré vypukli po zverejnení spisu Gorila, ktoré boli najväčšími po nežnej revolúcii. „Spája ich téma boja proti korupcii, no zásadný rozdiel, ktorý môže zmobilizovať výrazne viac ľudí, je ten, že o život prišli dvaja mladí ľudia,“ zakončil Slosiarik.
Prečo sme prišli na demonštráciu?
Miroslav Konečný (35), Malacky, podnikateľ
Prišiel som preto, lebo sa dejú veci, ku ktorým by sa mali ľudia vyjadriť. Tou prítomnosťou chceme ukázať, že sme tu a politici by nás mali počúvať. Chcel by som, aby vedeli politici počúvať svoje svedomie a ctili svoju prísahu. Takže chcem, aby toto politici počuli.
Zuzana Hozlarova (18), Nové Zámky, študentka
Pretože už mám dosť toho, čo tu robí naša vláda, že sa hrajú, že môžu všetko ututlať a klamú do telky. Najviac ma udivuje, že všade v Európe by to neprešlo a tu v pohode môžu toto robiť a ešte sa usmievajú do telky. Chcem docieliť, aby odstúpil pán minister vnútra, pán premiér a policajný prezident.
Jaroslav Drobný (56), Prešov, invalidný dôchodca
Prišiel som sem, aby som vyjadril nespokojnosť s tým, čo sa deje. Som pobúrený z tragédie, čo sa stala. Chcem, aby sa všetko vyšetrilo a aby sa zmenila vláda.