Vo finále na 60 m štartoval ako jediný Európan a v konkurencii silnej svetovej špičky obsadil napokon vynikajúcu šiestu priečku. Aj o tomto fenomenálnom úspechu rozprávala v televíznom štúdiu TABLET.TV jeho trénerka Naďa Bendová. V tretí marcový deň tohto roka sa 21-ročnému Volkovi splnil ďalší sen. Prebojoval sa do finále halových MS, čo sa v histórii svetového podujatia podarilo slovenskému šprintérovi iba jediný raz. Konkrétne Alojzovi Sokolovi v roku 1896 v behu na 100 m na premiérových novovekých olympijských hrách v Aténach, kde napokon získal bronz. S čím cestovala Volkova družina do Anglicka? "Všade, kam cestujeme, ideme s cieľom podať maximálny výkon a obstáť čo najlepšie. S tým sme teda išli aj na tohtoročný halový šampionát v Birminghame, kde sa nám to aj podarilo. Veď Janko sa na vrcholnom podujatí priblížil na stotinku k svojmu osobnému maximu, čiže vydal zo seba to, na čo reálne mal. Že to ale napokon dopadne až tak fantasticky, nečakal veru nikto z nás," rozhovorila sa trénerka Bendová.
Halovú časť sezóny má slovenský šprintér za sebou a tak ho už o pár dní čaká štart sezóny pod holým nebom, ktorej vrcholom bude európsky šampionát v Berlíne. "Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu a Janko bude zdravý, mal by na augustových majstrovstvách Európy štartovať na sto i dvestometrovej trati. Verím, že to zvládneme a tomu bude aj prispôsobená príprava. V prípade, ak by sa vyskytla akákoľvek komplikácia, budeme zvažovať, ktorá disciplína by bola vhodnejšia, no zatiaľ je plán taký, že Janko sa postaví na štart obidvoch," pokračovala 43-ročná trénerka.
Volka má pod palcom už viac ako štyri roky a aj preto ju nazval Johny, ako znie jeho dlhoročná prezývka, v nejednom rozhovore druhou mamou. "Začiatky boli pre oboch náročné. Janko sa totiž hneď v úvode zranil, poškodil si väzy v kolene a musel podstúpiť dve operácie. Aby som bola úplne presná, naša spolupráca sa oficiálne začala v septembri 2013, no pre spomínané zdravotné problémy sa vrátil do tréningového procesu až v marci 2014. Keď sa potom, o tri-štyri mesiace po operáciách, vrátil na tú úroveň, ktorú dosahoval, keď som ho spoznala, tak sme sa s manželom, ktorý bol tiež svojho času vrcholový atlét, utvrdili v tom, že niečo v ňom naozaj je. Začiatky však neboli vôbec jednoduché ani po finančnej stránke, no teraz si už môžeme povedať, že to bola v prenesenom význame skvelá investícia. A to nielen pre nás s manželom, čo športom žijeme, ale pre našu krajinu, pre atletiku a pre všetkých ľudí, ktorí teraz z neho majú radosť," povedala s úsmevom na tvári Bendová.
Pred pár dňami uzrela v Bratislave svetlo sveta športová akadémia, ktorú otvorili práve trénerka Bendová s manželom Andrejom a Róbertom Kresťankom. Jej ambasádorom sa nestal nik iný ako najlepší atlét Slovenska za uplynulý rok Ján Volko. "Mali sme pocit niečo zmeniť. Snažili sme sa to zmeniť dovolávaním sa niečoho, no asi nemáme taký dlhý život, aby sme čakali na zmenu zhora. Preto sme to skúsili zdola, sami od seba. Ústredným cieľom vzniku akadémie je využiť naše skúsenosti na to, aby sme dali šancu prežiť podobný príbeh ako zažíva Janko aj niekomu ďalšiemu. Nemenej podstatné je, aby sme ľudí prilákali k športu, čo je v dnešnej dobe nesmierne dôležité. Či sa nám to podarí, neviem, netuším, ale urobíme pre to všetko."
Osobné rekordy Volka sú 10,15 s na 100-metrovej trati a 20,33 s na dvojnásobnej. Bendová verí, že by mohol v budúcnosti pokoriť magické hranice 10, resp. 20 sekúnd. "Všetko je možné. V našom prípade totiž doteraz platilo, že si nielenže plníme ciele a sny, ale stále sa výkonnostne posúvame ďalej a ďalej. O tom, čo sa deje teraz, sa nám pred takým rokom či dvoma ani len nesnívalo. Ak teda budeme mať možnosť posúvať naše sny ešte ďalej a Jankovi bude slúžiť zdravie, tak verím, že aj toto je jeden z tých snov, ktoré by sme si mohli splniť," dodala Bendová.