Le Penová ako jediná kandidovala na post šéfa Národného frontu. Členovia strany na zjazde v Lille zároveň zrušili čestné predsedníctvo jej otca. Jean-Marie Le Pen bol zo strany vylúčený v roku 2015 za svoje antisemitské poznámky, nechali mu však titul čestného predsedu.
Nedeľné hlasovanie je drvivou ranou pre 89-ročného Le Pena, ktorý v roku 1972 založil Národný front a v prezidentských voľbách v roku 2002 sa umiestnil na druhom mieste, poznamenala AP.
Ešte začiatkom februára odvolací súd vo francúzskom meste Versailles ponechal v platnosti rozsudok súdu nižšieho stupňa, ktorý potvrdil zrušenie členstva Le Pena v Národnom fronte. Odvolací súd však súčasne rozhodol, že Le Penovi prináleží titul čestného predsedu FN.
V rozsudku sa podľa rozhlasovej stanice Europe 1 píše, že Le Pen ako čestný predseda strany má právo zúčastňovať sa na zasadnutiach najvyšších orgánov FN. V prípade, že mu v tom stranícke vedenie bude brániť, hrozí Národnému frontu pokuta 2000-5000 eur. Okrem toho bol FN odsúdený zaplatiť Le Penovi odškodné 25.000 eur.
Marine Le Penová sa po nástupe do čela FN v roku 2011 od extrémistických názorov svojho otca dištancovala a snažila sa FN "oddémonizovať".
Jej úsilie nebolo márne, lebo v roku 2017 bol FN verejnosťou vnímaný už ako viac-menej štandardná politická strana a účasť jeho šéfky, Le Penovej dcéry Marine, v druhom kole prezidentských volieb nespôsobila taký šok, ako keď sa v roku 2002 do druhého kola dostal Jean-Marie Le Pen.
Aj napriek svojmu vylúčeniu zo strany je však Le Pen stále vplyvnou názorovou osobou Národného frontu, ktorému šéfoval v rokoch 1972-2011.